DOBESCH, A. IR teploměr s automatickou korekcí emisivity [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Poliak, Juraj

Študent mal za úlohu podrobne analyzovať v súčasnosti používané metódy pre bezkontaktné meranie teploty rôznych porchov. Na základe tejto analýzy mal študent ďalej navrhnúť zlepšenie koncepcie s ohľadom na presnosť a flexibilitu merania teploty ako aj s ohľadom na užívateľský komfort. Študent teoreticky odvodil, navrhol a následne realizoval a experimentálne overil bezkontaktnú metódu merania emisivity, ktorej nepresné určenie je vo veľkej miere zodpovedné za odchýlky pri bezkontaktnom meraní teploty. Diplomová práca je po formálnej stránke veľmi dobre členená a čitateľná. Autor v dostatočnej miere na úvod popisuje teoretický základ potrebný pre pochopenie a odvodenie fyzikálnej podstaty meracej metódy. Jadrom práce je komplexný návrh samotného zariadenia, ktoré študent optimalizoval po stránke fyzikálnej, optickej, elektronickej, softwarovej a mechanickej. V neposlednom rade sa študent zameriava na spotrebu elektrickej energie zariadenia ako aj na užívateľský komfort. Na záver práce študent zariadenie realizoval a jeho parametre experimentálne overil a porovnal s komerčne dostupným IR teplomerom. Študent sa taktiež zaoberal analýzou chyby merania emisivity metódou šírenia chýb. Časť práce autor úspešne prezentoval na študentskej súťaži EEICT 2013 a jadro práce bolo prijaté do recenzného konania v časopise Radioengineering.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Tannenberg, Milan

Předložená diplomová práce je po formální a stylistické stránce velmi dobře napsána. Orientace je intuitivní, odkazy na sebe navazují. Drobné stylistické detaily a výtky jsou: 1. str.2, bod 3.4 Dynamika bezkontaktního měření teploty [7], odkaz na literaturu by neměl být uváděn v nadpisu. 2. Str. 6, …zahrnující digitální signálový processor processor… Tento termín není vhodný v této aplikaci. Digitální signálový procesor je zcela jiná rodina procesoru a zde je vhodnější termín jen mikrokontrolér. Práce je přehledně rozčleněna do čtyř hlavních bloků. Úvodní teoretická část se zabýva fyzikálními jevy, teplotou a bezkontaktním měření teploty. Autor přehledně shrnul základní fakta v rozumné délce. Autor se seznámil s metodami bezkontaktního měření teploty. Druhý blok popisuje Koncept a návrh HW bezkontaktního IR teploměru. Autor navrhl zapojení dálkového měřiče teploty s automatickou korekcí hodnoty emisivity pomocí stabilizované laserové diody. Autor v tomto bloku definuje řídící a uživatelské rozhraní, popisuje návrh měření emisivity, teploty a návrh napájecího modulu. Autor zvolil mikrokontrolér ATMega pro řešení tohoto úkolu. Velmi kladně také hodnotím návrh šasi modulu. Ve třetím bloku se autor zabývá softwarovou části zařízení. Byla vypracována knihovna pro grafický LCD displej, komunikační protokol SMBus. Program je řešen konceptem hlavní smyčky, pro tuto aplikaci zcela dostačující. K řešení SW nemám námitek. V posledním bloku se autor zabývá realizací a experimentálním ověřením funkčnosti zařízení. Deska PCB byla navržena v programu Eagle. V této části se projevil vliv nevhodně zvoleného OZ LTC3201. Tento problém autor odstranil volbou OZ s nižším offsetovým proudem. Dále se při oživování vyskytlo rušení na sběrnici SMBus, způsobené DC-DC měničem na stejném PCB. Autorovi se podařilo odstranit rušení úpravou PCB layoutu. Naměřené údaje se přehledně popsány a realizované testy odpovídají předpokladům. Zajímavé by bylo provést statistické vyhodnocení většího počtu měření.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 65670