SZYMANIK, F. Podnikatelský plán pro založení agroturistického penzionu v Moravskoslezském kraji [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Bumberová, Veronika

Celkově předložená diplomová práce naplňuje hlavní cíl v podobě vytvoření ekonomicky realizovatelného a životaschopného podnikatelského plánu na dobré úrovni. Otázka č. 1: Jakým způsobem je v rámci nabídky doplňkových služeb v podobě půjčování kol a jiných sportovních potřeb zajištěn a financován uvedený majetek? Otázka č. 2: Z jakých předpokladů nebo výsledků analýz vycházíte při stanovování meziročního nárůstu přijmu z ubytování o 10% v roce 2021 a o 20% v roce 2022?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Práce je s ohledem na hlavní cíl a stanovené dílčí cíle práce zpracovaná na relativně dobré úrovni. Výsledky analýz podporují záměr sestavení podnikatelského plánu v oblasti provozování agroturistického penzionu v Moravskoslezském kraji. Autor v práci dodržuje a splňuje nastavené cíle.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C V práci jsou použity jak standardní analytické metody z oblasti strategického řízení pro posouzení podnikatelského prostředí, tak i primární sběr dat prostřednictvím výzkumu u potencionálních zákazníků. Vhodnost výběru analytických metod a odůvodnění jejich výběru v kontextu řešeného problému je na dobré úrovni. Autor v práci dodržuje postupy řešení a metody, které jsou stanoveny v rámci zpracování diplomové práce.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C Z hlediska schopnosti interpretovat dosažené výsledky z analýz a vyvozovat z nich závěry je na relativně dobré úrovni až na drobné výjimky (např. farmář apod.). Závěry z provedených analýz jsou vztaženy a diskutovány ve vztahu k vybrané oblasti podnikání.
Praktická využitelnost výsledků C Práce je s ohledem pro praxi reálně použitelná pro spuštění podnikání v dané oblasti. Finanční část podnikání z pohledu nákladů je poněkud podhodnocena a to v souvislosti s náklady souvisejícími s doplňkovými službami, náklady s chovem zvířat či navazováním spolupráce s obchodními partnery (žádná forma spolupráce není zadarmo, potažmo s nulovými náklady). Právní forma s.r.o. je zvolena správně v případě, že by penzion v budoucnosti zažádal o čerpání dotace (živnostníci na dotace nedosáhnou).
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C Teoretická, analytická a návrhová část jsou navzájem logicky propojeny. Autor práce používá adekvátní terminologii a odbornou jazykovou úroveň na dobré úrovni. Vizuální dojem z práce snižuje rozsah kapitol úvod, vymezení problému a cíle práce. Kvalitu práce bohužel snižuje formátování a obsahové rozložení textu (např. str. 51, 55, 61, 62 apod.).
Práce s informačními zdroji, včetně citací B V práci je s citacemi pracováno na velmi dobré úrovni s ohledem na veřejné dostupné informace a knižní literaturu, tak i v případě zpracování výsledků z provedení primárního výzkumu sběru dat u potencionálních zákazníků.
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Milichovský, František

Předložená diplomová práce je zpracována na uspokojivé úrovni, kdy jednotlivé části obsahují nedostatky. Tyto nedostatky pak v různé míře ovlivňují použitelnost práce jako celku. Před samotnou realizací záměru je nezbytné důkladně rozpracovat a zaktualizovat primárně analýzu zákaznických segmentů se stanovením hlavního klíčového segmentu a z něj vyplývajících parametrů v rámci analýzy vnějšího okolí podniku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Cílem diplomové práce je vytvoření agroturistického penzionu v moravskoslezském kraji. V popisu vnějšího okolí (jak obecného, tak oborového) však diplomant popisuje stav, odpovídající celé české republice a zvolený kraj je popisován okrajově. Na základě uvedené návrhové části a jejích částí je nepravděpodobné, že bude možné realizovat uvedený projekt s dosažením zisku již ve druhém roce fungování. Vypracovaná diplomová práce naplňuje stanovené cíle na slabě standardní úrovni.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B Zvolený postup odpovídá zadanému tématu diplomové práce. Jednotlivé části pak reflektují potřebné oblasti, bez nichž by nebylo možné vytvořit podnikatelský plán (bez ohledu na kvalitu vytvořeného plánu).
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E I když uvedené a použité metody odpovídají zadanému tématu diplomové práce, diplomant jednotlivé oblasti v analytické části (kap. 2) na velmi slabé úrovni. V rámci analýzy obecného okolí popisuje diplomant oblasti, které sice spadají do jednotlivých oblastí, ale nezohledňuje zvolené odvětví (např. v soc. faktorech popisuje cestovní návyky, ale vůbec se nezmiňuje o zájmu o agroturistiku). V případě možnosti dotací diplomant popisuje stav, který je v současné době ve fázi ukončování (program rozvoje venkova probíhá v letech 2014-2020) a pouze odhaduje možnost budoucího stavu (v současnosti je vypsán projekt na cykloturistiku). V případě analýzy zákazníků není vymezena jejich vyjednávací síla vzhledem k vybranému cílovému segmentu.
Praktická využitelnost výsledků D Vymezené cíle podniku představují dobrý přístup pro realizaci podnikatelské idei. Za neadekvátní však považuji stanovení krátkodobého cíle (ubytování 250 klientů za rok). Pozitivně hodnotím úvahu o pesimistické, optimistické a realistické variantě využití penzionu. Není však jasné, na jakém základě jsou stanoveny procentní hodnoty, s nimiž diplomant následně operuje (tab. 23, s.68). Z hlediska uvedených položek ve finančním pláně jsou uvedené částky silně podhodnocené (např. 550 000 Kč za rekonstrukci budovy na penzion). V rámci předpokládaných finančních toků není zřejmé, na jakém základě jsou stanoveny jednotlivé příjmové položky. V případě uváděných ročních nákladů na provoz penzionu (tab. 35, s. 80) považuji tyto hodnoty za silně podhodnocené a nereálné.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D Jazyková úroveň a použitá terminologie je na dobré úrovni a odpovídá tématu diplomové práce. V případě struktury práce mám však výhrady k pořadí některých oblastí, a to obzvláště v analytické části. Aby bylo možné vypracovat analýzu vnějšího okolí podniku, musí být vymezen zvolený produkt, popis podniku či odvětví, v němž se bude operovat. Po popisu zvoleného produktu je nezbytné stanovit cílový segment, který v zásadě stanovuje parametry pro analýzu vnějšího okolí. V rámci diplomové práce však vypracovaná část segmentace chybí a je povrchně uvedena v analýze oborového prostředí podle Portera (kap. 2.2, s.48). Pořadí kapitol pak je zmatečné a na začátku analytické části tak není vlastně jasné, v rámci jakého odvětví a na jaký produkt je diplomová práce zpracována.
Práce s informačními zdroji B Použité zdroje odpovídají zadanému tématu diplomové práce a jednotlivým oblastem, vyplývajících při zpracovávání. Úroveň citací je v zásadě na dobré úrovni. Za nedostatek považuji nepochopení citačního stylu čísel v závorce, kdy pořadí zdrojů neodpovídá postupu zpracovávání jednotlivých částí.
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 118011