REHÁK, J. Variabilní dvoupásmová reproduktorová soustava - laboratorní přípravek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Balík, Miroslav

Náplní bakalářské práce studenta Jana Reháka byla konstrukce, výroba a měření variabilní dvoupásmové reproduktorové soustavy - laboratorního přípravku do kursu Reproduktorové soustavy. Práce byla náročná jak po realizační stránce, tak také v navazujícím procesu měření, kdy současně vznikala jak parametrická aktivní výhybka, bez které všechna potřebná měření nelze provést, tak laboratorní vybavení pro samotné provedení měření směrově kmitočtových charakteristik. Výroba laboratorního přípravku proběhla za výrazné podpory vedoucího již během semestrálního projektu. Všechny navazující akce pak již byly z objektivních i subjektivních důvodů opožděné a fakticky ne zcela dokončené. Proto byl student vyzván k pozdějšímu termínu odevzdání práce, s čímž nesouhlasil. Časově náročné bylo provádění samotných měření, kdy vytvářené soubory měření jsou parametrické ve více rozměrech. Součástí zadání bylo vypracování příprav pro dvě laboratorní úlohy, druhá z nich nebyla zcela dokončena. Odevzdaný dokument práce má formu, která obsahuje četné nedostatky, které z časových důvodů nebyly odstraněny. Finální text práce vznikal jen doslova několik dní před jejím odevzdáním. Přístup studenta k řešení práce nebyl zpočátku zcela vyhovující, postupem času se přístup k řešení zlepšoval. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou B/80.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Schimmel, Jiří

V rámci bakalářské práce byla dokončena realizace dvoupásmové reproduktorové soustavy započatá v jiné práci, která umožňuje změnu vzájemné pozice referenčních bodů středobasového a vysokotónového reproduktoru pro účely laboratorních úloh. Byla provedena měření kmitočtových charakteristik soustavy při různých konfiguracích a byly vytvořeny návody dvou laboratorních úloh. V teoretické části práce jsou důsledně citovány zdroje obrázků, ale v textu je odkazů na literaturu minimum, některá tvrzení a definice nejsou správná nebo neúplná, např. definice kmitočtové charakteristiky reproduktoru, blízkého a vzdáleného pole nebo indexu směrovosti. V souvislosti s tématem bakalářské práce by měl být zmíněný i vyzařovací úhel a úhel pokrytí a všechny parametry týkající se směrového vyzařování reproduktoru být vypočtené pro naměřené charakteristiky. Některé veličiny nebo jevy, na které se student v textu odkazuje, např. charakteristická citlivost nebo tzv. baffle step, nejsou v textu definovány nebo až v dalších kapitolách. V práci jsou prezentovány modulové kmitočtové charakteristiky reproduktoru pro různé úhly pozice mikrofonu od referenční osy reproduktorové soustavy, což je pro vyjádření směrových vlastností reproduktorové soustavy výhodnější než její směrová charakteristika na několika málo kmitočtech. Nicméně, dle mého soudu, by pro analýzu některých částí modulové kmitočtové charakteristiky, kde se její průběh výrazně mění v závislosti na pozici měřicího mikrofonu, byly vhodné i charakteristiky směrové. Návody laboratorních úloh jsou poměrně dobře zpracovány, až na formátování, např. nadpis na konci stránky, obtékání obrázků textem apod. Z formální stránky lze textu práce vytknout formátování proměnných v textu, místy překlepy, scházející větné čárky, odsazení některých odstavců a jednopísmenné předložky na konci řádku. Za nevhodné pro technický text považuji obtékání obrázků textem. V grafu na obr. 5-6 je zřejmě špatně označena osa x, protože popis charakteristiky v odstavci následujícím za tímto obrázkem neodpovídá průběhům v grafu, ale odpovídá průběhům v grafu na obr. 5-7. Kapitola by neměla začínat obrázkem, jak tomu právě v u obr. 5-6. V kapitole 1 je řada převzatých obrázků, které mohly být snadno vygenerovány a zobrazeny v jednom grafu pro lepší vzájemné porovnání.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 125865