FOJTOVÁ, L. Jihlavské historické domy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Diplomní práce je všestranně propracovaným projektem, který velmi přehledně a logicky osvětluje tematiku navrhované proměny širšího okolí historického centra města. Řeší otázky vybalancování nového funkčního využití některých městských domů v kombinaci s kultivací veřejného prostoru vnitrobloku a ulice. Práce tak velmi dobře zapadá do celkového směřování právě utvářené strategie rozvoje Jihlavy a je cenným příspěvkem k diskuzi o budoucnosti města. Jako příklad nutného přehodnocení současného přístupu k historickým domům je řešen jeden z největších domů v centru města, který je zároveň jediným přístupem do největšího vnitrobloku v městské struktuře. Díky vhodné kombinaci dispozičních a provozních změn se daří rehabilitovat tento bývalý městský palác v jeho velkorysém prostorovém řešení a zároveň reagovat na poptávku podpory v oblastech začínajícího podnikání, pracovních i volnočasových aktivit v centru Jihlavy. Práce je zpracována na velmi vysoké a kultivované grafické úrovni.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 95 V průběhu celého semestru Pracovala Lucie velmi samostatně a systematicky - byla schopna si sama prověřovat různé nápady a kladla si správné otázky, na které pak hledala odpovědi. Vedení práce tak mělo především formu průběžných diskuzí nad tím, kam se projekt posouvá.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Navrkal, Martin

Hlavní hodnota práce jednoznačně spočívá v koncepčním přístupu a ve správně nastaveném zadání. Studenti jsou vedeni k hlubšímu poznání místa, na základě analýz potom prokazují schopnost najít a chápat lokální problém v širších souvislostech a hledají jeho skutečné příčiny. Ty pak mohou spočívat v širší kombinaci historických, sociálních, politických a samozřejmě i urbanistických jevů. Autorka ovládá schopnost analytického přístupu k zadání a koncepčního uvažování nad problémem. Východiska i cíle, které si stanovila, jsou správné. U návrhů autorky oceňuji zejména samotný koncept zásahů do městské struktury i stimulaci společenského oživení města. Vysvětlující schémata dobře a názorně prezentují koncepci a dopad těchto zásahů. Dotažení koncepce do podoby konkrétního návrhu pak není vždy stejně přesvědčivé. Jde ale o velmi komplexní návrhy, k jejichž zvládnutí je třeba dlouholetá praxe a multioborové zkušenosti. Ty však autorka v budoucnu jistě získá.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka předkládá analýzy, ve kterých prokazuje pochopení historického vývoje místa a provázanosti jeho funkčních, prostorových a provozních znaků, ale také sociálních, ekonomických a kulturních vazeb, určujících jeho dnešní stav. Autorka je schopná v urbanistické městské struktuře vytipovat jednotlivá místa, jejichž revitalizace bude obohacující nejen pro lokalitu kolem brány Matky Boží, ale i pro oživení historického centra Jihlavy. Doplnění zástavby bloku podél ulice Hradební je urbanisticky správným počinem. Výrazným městským prostorem je i ulice Hradební (tranzitní dopravu z části převzal nově vybudovaný obchvat Jihlavy), který má potenciál být kultivován. Osvěžující je návrh na otevření městského vnitrobloku. Takovými nenáročnými zásahy do městské struktury (vytvářením průchodů, zpřístupněním nových míst, nabídnutím nového průhledu atd…) lze iniciovat proces postupného a přirozeného oživení místa a rozvoje společenského života.
Architektonické řešení B Autorka novou zástavbou polyfunkčního garážového domu prostorově definuje ulici Hradební a zároveň dotváří původní městský blok. Dostavba bloku je de facto jedním objektem. Členění domu do několika hmot respektuje okolní zástavbu a kvalitu jejího užívání. Stavba správně zvýrazňuje nároží bloku. Parter do ulice Hradební je tvořený stylizovaným loubím, kterým je veden chodník. Toto řešení může nabídnout vyšší komfort pěším. Bohužel atraktivitu tohoto průchodu sráží fakt, že je veden podél fasády s průhledy jen do garáží. Řešení fasád je podáno v zjednodušeném schématu a v případě skutečného projektu by bylo třeba je dál rozpracovat. V nárožních kancelářských prostorech by bylo třeba zvětšit poměr prosklených ploch pro zajištění dostatečného prosvětlení. V půdorysech jednotlivých podlaží, řezu a axonometrii jsou drobné rozpory, které však nemají vliv na celkovou koncepci a v případě dalšího rozpracování by byly snadno vyřešeny. K revitalizaci měšťanského paláce a zpřístupnění vnitrobloku přistupuje autorka kultivovaně, s pokorou k hodnotě a významu domu i místa. Prokazuje zvládnutí dispozičních vazeb i dobrou práci s historickým prostorem. Navržené stavební zásahy jsou umírněné, soustředí se zejména na čištění a obnovu prostorů od novějších vestaveb a nepodstatných konstrukcí. Hodnota domu tak zůstává zachována a je prezentována v nových souvislostech. Pro vnitroblok navrhuje autorka zdařilý mix funkcí, které mají za cíl posílit společenský a komunitní život. Otevření vnitrobloku nabízí nový, překvapující prostor s mixem funkcí podporujícím pestré společenské a komunitní využití.
Provozní řešení B Podstatou koncepce je oživení města několika zásahy, které společně mohou přinést oživení středu města. Důležitou součástí záměru je vyčištění ulic od parkujících vozidel rezidentů. Proto autorka navrhuje polyfunkční garážový dům s parkovacími místy zejména pro bydlící. Počet parkovacích stání pro rezidenty bude sice snížen o stání nutná pro nově budované kancelářské prostory, přesto by vybudování garážového domu mělo významný efekt. V případě dalšího rozpracovávání projektu by bylo nutné optimalizovat efektivitu garážové části polyfunkčního domu tak, aby tato stavba byla realizovatelná i ekonomicky. Návrh funkčního a provozního řešení městských domů na ulici Matky Boží představuje životaschopný koncept oživení významných městských staveb a jejich okolí. Potenciál domu a vnitrobloku stát se lokálním centrem společenského, kulturního a komunitního dění je návrhem dostatečně prokázán. V případě dalšího rozpracování projektu by vyvstala potřeba některé provozy doplnit (např. kuchyň pro alespoň jeden gastroprovoz..), navržená koncepce toto umožňuje.
Technicko konstrukční řešení C Hlavní důraz předložené práce spočívá zejména v koncepčním urbanismu a hledání stavebních zásahů vedoucích k oživení města. Autorka předkládá několik návrhů konkrétních staveb – garážový polyfunkční dům, dvojici městských revitalizovaných domů a nově řešený vnitroblok. Vzhledem k rozsahu takto pojaté práce, nejsou jednotlivé návrhy dotaženy do precizní konstrukční podoby. V kancelářských podlažích garážového domu by bylo vhodné doplnit vnitřní sloupy skeletu vzhledem k velkému rozponu obvodových konstrukcí.
Formální úroveň B Vynikající je zpracování koncepčních a vysvětlujících schémat. Průvodní texty jsou srozumitelné i pro širší veřejnost, které může být práce prezentována. Některé výkresy vykazují drobné chyby a nedostatky v koordinaci. Některé vizualizace jsou schématické a neprezentují dostatečně potenciál zejména vnitřních prostorů. Chybí jeden půdorys podlaží parkovacího domu.
Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 133668