ŠTĚPNIČKA, M. Střídavý zdroj se vzdáleným řízením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Michal

Tato práce je prakticky zaměřena na konstrukci testovacího napájecího zdroje, který poskytuje střídavé výstupní napětí s nastavitelnou úrovní, kmitočtem a možností simulovat některé přechodové jevy, vyskytující se v napájecí síti. Teoretický rozbor je zpracován přehledně a v dostatečném rozsahu.Volba použitých obvodových řešení je dobře popsána, avšak autorovi bych doporučil aby u převzatých vztahů uvedl jejich zdroj. Výpočty jednotlivých částí jsou srozumitelně okomentovány. Fyzická realizace zařízení je na dobré technické úrovni, ikdyž se nevyhnula určitým těžkostem. Přístroj generuje požadované výstupní průběhy s dostatečnou přesností. Simulace přechodovýj jevů však vykazuje určité nedostatky. Problémy jsou patrně na straně procesoru, jehož výkon pro danou aplikaci se ukazuje jako nedostatečný. Regulace není dostatečně rychlá pro simulaci všech zadaných přechodových jevů. Přesto finální výrobek je dobrým základem a po úpravě řídící části dokáže splnit všechny body zadání. Celkově autor prokázal rozsáhlou orientaci v návrhu elektronických obvodů i regulátorů založených na mikroprocesoru. Práci doporučuji k obhajobě. Posudek vypracoval odborný vedoucí diplomové práce Ing. Robert Pasz.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Papica, Petr

Úkolem diplomanta bylo navrhnout koncepci laboratorního střídavého zdroje pro potřeby testování elektronických zařízení. Zdroj měl být vybaven možností změny výstupního napětí, kmitočtu a emulací vybraných chybových stavů sítě. Diplomantem měly být ověřeny vlastnosti realizovaného napájecího zdroje a funkce jeho vzdáleného řízení a porovnat jej s profesionálními výrobky. V úvodní části diplomové práce se diplomant věnuje rozboru koncepce střídavého zdroje napájeného z elektrické sítě a rozhoduje se použít topologii plného můstku pro vygenerování výkonového střídavého signálu pomocí bipolární pulzně šířkové modulace. Použití budičů výkonových tranzistorů s vestavěnou funkcí dead-time je taktéž správné. Tento rozbor by mohl zahrnovat také více různých topologií s uvedením přehledu výhod a nevýhod. Diplomant se dále poměrně podrobně věnuje výpočtům a návrhu jak vlastního střídače tak ochranných a řídicích obvodů. Pro realizaci napájecího zdroje ze sítě, který má napájet střídač a tvořit galvanickou izolaci se autor práce rozhoduje pro topologii blokujícího měniče, která je obvodově poměrně jednoduchá. Věnuje se také rozboru jiných topologií. Návrh této části zdroje je proveden dle aplikačního doporučení výrobce řídícího integrovaného obvodu UCC28600. Návrh napěťového namáhání spínacího tranzistoru na primární straně blokujícího měniče není uveden zcela správně. (rovnice 3.3 na straně 26) Zanedbává důležitý vliv parazitní rozptylové indukčnosti transformátoru. Autor se věnoval i vlastnímu návrhu transformátoru. Dále se autor zmiňuje o návrhu řídicího regulátoru a vytvoření ovládacího softwaru v PC. V poslední části diplomové práce se diplomant věnuje vlastnostem realizované konstrukce a jejímu měření. Měřil harmonické zkreslení generovaného signálu, účinnost, odstraňování nalezených problémů. Vnější úprava práce je dobrá. Písemná zpráva je zpracována v logickém sledu. Práce obsahuje veškeré náležitosti včetně seznamu použité literatury s uvedením všech důležitých pramenů. Výsledkem práce je realizovaný a funkční vzorek modulárního laboratorního stejnosměrného napájecího zdroje, který je autorem práce hodnocen jako použitelný. Diplomant prokázal schopnost samostatného přístupu k řešení problému a i přes vytknuté nedostatky diplomant splnil zadání práce. Po zodpovědném zvážení všech kladů i záporů navrhuji hodnotit tuto práci 91 body.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 93465