CHAMRAD, J. Deformační a napěťová analýza lebečního fixátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Marcián, Petr

Diplomant přistupoval k diplomové práci velmi pečlivě a iniciativně. Během vypracování diplomové práce si osvojil znalosti z oblasti kraniomaxilofaciální biomechaniky. Práce je psaná anglicky a je vhodně strukturovaná. Výsledky diplomové práce jsou i využitelné v klinické praxi a dílčí výsledky byly také publikovány na konferenci Engineering Mechanics 2016, které se diplomant zúčastnil.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Valášek, Jiří

Předkládaná diplomová práce se zabývá řešením aktuální problematiky z oblasti biomechaniky. Konkrétně je zaměřena na provedení deformačně napěťové analýzy lebečního implantátu a fixátorů, které implantát s lebkou spojují. Práce je psaná v anglickém jazyce, jednotlivé kapitoly jsou přehledně uspořádané a práce má pěknou grafickou úpravou. Autor práce v rámci řešení daného problému provedl rozsáhlou rešeršní studii a získané informace dokázal v práci dobře zpracovat. Výjimku tvoří kapitola věnovaná nitrolebečnímu tlaku, kde autor, s odvoláním na světovou literaturu, prezentuje, že nitrolebeční tlak nabývá ve vzpřímené poloze záporných hodnot. Tato informace se v citované práci opravdu vyskytuje, ovšem s dalším odvoláním, nejspíše na původní článek. Ten již není online jednoduše dostupný. Při průzkumu volně dostupných zdrojů na internetu jsem další zmínky o záporném nitrolebečním tlaku ve vzpřímené poloze nenašel. Proto se domnívám, že by bylo vhodné prezentované informace o záporném tlaku ověřit. Autor práce prokázal značné znalosti a dovednosti při práci s řadou specializovaných softwarů použitých pro tvorbu modelu geometrie, respektive celého výpočtového modelu. Autor práce vytvořil několik variant výpočtových modelů, u kterých uvažoval různé druhy materiálu a různé tloušťky implantátu. Měnil také počet fixátorů, které implantát fixovaly k lebce, a uvažoval tři modely zatížení implantátu. Celkově tak bylo vytvořeno 45 výpočtových modelů, což ve svém důsledku způsobilo komplikace při analýze a prezentaci vypočtených výsledků. I přes takto velký počet řešených variant je kapitola 12 „Presentation of results “ poměrně přehledně sepsána a grafická interpretace výsledků je pro základní pochopení deformačně napěťových stavů řešeného problému dostačující. U prezentovaných výsledků u fixátorů by bylo vhodné přiložit detail hodnocených míst, ve kterém by bylo rozložení napětí lépe vidět. Podle mého názoru by bylo pro předkládanou práci lepší zvolit nižší počet řešených variant a zaměřit se detailněji na jejich vyhodnocení. Celkově je práce na dobré úrovni a splňuje všechny cíle, které si autor stanovil. Zmíněnou práci hodnotím „výborně“/ A a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 91798