BYSTRICKÁ, K. Valorizace potravinářských odpadů v rámci schématu biorafinerie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

V rámci své bakalářské práce se studentka Klaudia Bystrická zabývala využitím odpadního pivovarského mláta jakožto substrátu pro biotechnologickou výrobu bakteriálních polyesterů. Studentka se své bakalářské práci věnovala velmi zodpovědně a aktivně, zapojila se nejen do realizace samotných experimentů, ale také se spolupodílela na návrhu jednotlivých experimentů. Výsledky získané v rámci bakalářské práce jsou součástí většího experimentální celku, který je řešen v rámci projektu H2020 s řadou partnerů z celé Evropy. Při vypracování textové části bakalářské práce prokázala studentka velice dobrou schopnost formulace odborného textu. Výsledkem je pak velice zdařilá a čtivě napsaná bakalářská práce, která splňuje všechny formální i kvalitativní nároky kladené na bakalářské práce realizované na FCH VUT. Na základě výše uvedeného doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Nováčková, Ivana

Studentka Klaudie Bystrická se ve své bakalářské práci zabývá problematikou valorizace potravinářských odpadů v rámci schématu biorafinerie se zaměřením na pivovarnické mláto. V teoretické části práce nás seznamuje s polyhydroxyalkanoáty, extrémofilními mikroorganismy, valorizací potravinářského odpadu, s lignocelulosovým materiálem jako takovým a následnou produkcí PHA na tomto substrátu. Teoretická část je dostatečně obsáhlá, pouze bych vzhledem k tématu práce volila opačný sled kapitol. Kladně hodnotím množství a kvalitu použitých literárních zdrojů. V rámci experimentální části práce se věnuje jednotlivým typům hydrolýzy a následné charakterizaci získaných hydrolyzátů, kdy následně získaná data vhodně porovnává s literaturou. Mimo to optimalizuje reakční podmínky využívaného enzymového koktejlu za účelem navýšení obsahu sacharidů. V kombinaci s detoxifikací materiálu vedoucí ke snížení inhibičního efektu by mohlo dojít k dalšímu zefektivnění procesu. Po charakterizaci hydrolyzátů se studentka zaměřila na samotnou biotechnologickou produkci PHA a vhodně diskutuje naměřená data, kdy reflektuje i výsledky z literatury pro jednotlivé bakteriální kmeny a typy předúprav. Nejdůležitější poznatky experimentální části bakalářské práce jsou správně zformulovány v závěru. Všechny definované cíle práce byly splněny, i přes drobné připomínky je práce na velmi dobré úrovni, a proto ji hodnotím stupněm A. Připomínky: - Pivovarské mláto bylo podrobeno mj. kvalitativní analýze, v abstraktu uvádíte pouze kvantitativní analýzu. - Granule PHA nejsou pokryté fosfolipidovou vrstvou. - Nenavazují Vám podkapitoly třetí a čtvrté úrovně (např. po 2.5.1 následuje 3.4.4.1). - Chybí specifikace použitých pufrů (citrátový, acetátový) – pH, koncentrace.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Logické členění práce B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 138821