ŠURKOVÁ, A. Využití metody PCR-HRM analýzy pro identifikaci bakterií v potravinách a doplňcích stravy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Trachtová, Štěpánka

Cílem předkládané práce bylo vypracování literární rešerše zabývající se možností využití metody polymerázové řetězové reakce v reálném čase v kombinaci s vysokorozlišovací analýzou křivek tání (PCR-HRM) za účelem mikrobiologické analýzy potravin. Autorka v práci shrnula základní aspekty, které se metody PCR-HRM týkají a to včetně potenciálu, který skýtá na poli identifikace mikroorganismů v potravinách. Současně v rámci experimentální části práce úspěšně předvedla její praktické využití při analýze mikrobiologického složení vybraného probiotického výrobku. Ve vybraném výrobku prokázala ve shodě s údaji deklarovanými výrobcem přítomnost bakterií Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium animalis. Z pohledu vedoucího práce bych chtěla vyzdvihnout zejména experimentální část práce, při jejímž vypracování studentka prokázala nejen manuální zručnost a trpělivost, ale také schopnost samostatné práce při provádění experimentů, vyhodnocení získaných dat, jejich interpretaci a diskuzi. V rámci teoretické části současně autorka prokázala schopnost práce s aktuální odbornou literaturou. Celkově hodnotím přístup studentky kladně a vzhledem k tomu, že všechny cíle uvedené v zadání bakalářské práce byly splněny, doporučuji práci k obhajobě a klasifikuji ji známkou velmi dobře/B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Illková, Kateřina

Předložená bakalářská práce pojednává o využití metody PCR-HRM v potravinářství, přičemž se autorka zaměřuje na identifikaci bakterií rodu Lactobacillus a Bifidobacterium v konkrétním potravinovém doplňku. Práce je logicky a přehledně členěna. A svým rozsahem splňuje daná doporučení. Autorka práce pracovala s dostatečným počtem literárních zdrojů, avšak u některých odstavců odkazy na citace chybějí, např. podkapitola 2.1.2. Hned v úvodu práce autorka nastínila problematiku kvality potravin, především co se týče jejich mikrobiologického obsahu. Vyzdvihla metodu PCR v reálném čase a dále vysokorozlišovací analýzu křivek tání jako metod s velkým potenciálem pro identifikaci bakterií v potravinách. V kapitole cíle práce bych vytkla větu ''Výsledky byly potvrzeny a upřesněny pomocí HRM analýzy", tato věta by spíše měla být umístěna v závěru práce. Praktická část práce je velmi dobře a přehledně zpracována, autorka v ní detailně popsala izolaci DNA z probiotického doplňku stravy pomocí 2 typů magnetických mikročástic s následnou identifikací přítomných bakterií pomocí konvenční PCR a PCR HRM s použitím univerzálních primerů pro doménu Bacteria a dále primerů specifickými pro druhy Lactobacillus a Bifidobacterium. K této části mám dotaz, proč byly použity různé typy primerů pro konvenční PCR a pro PCR HRM, jak pro doménu Bacteria, tak i pro druhy Lactobacillus a Bifidobacterium? Je snad důvodem nevhodnost těchto primerů či rozdíl ve složení master mixu? Ve výsledkové a diskuzní části bych pak ocenila přítomnost porovnání či konfrontaci s literárními zdroji. Avšak i přes uvedené připomínky mohu konstatovat, že autorka zvládla předložené téma bakalářské práce na dobré úrovni a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem C
Závěry práce a jejich formulace C
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 89717