TICHÝ, J. Ohřívání ztrátového vlnovodu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Raida, Zbyněk

Cílem práce bylo vytvořit v programu COMSOL Multiphysics numerický model vlnovodného filtru, sestávajícího z dielektrických clonek v obdélníkovém vlnovodu. Filtr měl být optimalizován, měl být zkoumán vliv zahřívání ztrátových částí na vlastnosti filtru. Splnění zadání. Student vytvořil numerický model popsaného filtru, exportoval jej do MATLABu a upravil pro spojení s optimalizační rutinou (metoda roje částic). Optimalizovaný filtr (hledisko činitele přenosu) byl modelován jak elektromagneticky tak teplotně. Zadání tedy bylo splněno. Aktivita. Student pravidelně konzultoval stěžejní kroky řešení projektu, méně významné problémy řešil zcela samostatně. Formální zpracování. Práce nevykazuje žádné závažné formální nedostatky. Využití literatury. Student efektivně využíval doporučenou literaturu a samostatně hledal doplňkové zdroje informací.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Horák, Jiří

Student se v práci věnuje modelování vlnovodu a vlivu ztrátového dielektrika na jeho teplotu. V první části jsou řešeny případy týkající se změny parametrů dielektrika a rozměrů dielektrické destičky. Další část je pak věnována ohřívání vlnovodu, kde student provádí srovnání teplotní závislosti na čase pro různé hodnoty měrné elektrické vodivosti dielektrika a dále také pro různé hodnoty permitivity a permeability. Je zde uvedeno velké množství grafů teplotní zívislosti na čase. Zde by bylo lepší uvést tyto průběhy do jednoho, příp. dvou grafů. Bohužel student se nikde v této části nevěnuje vlivu změn dielektrika na činitel přenosu vlnovodu, jak bylo požadováno v zadání práce. Poslední část práce se pak věnuje optimalizaci vlnovodu s dielektrickými destičkami s cílem vytvořit vlnovodový filtr. Zde bylo optimalizací dosaženo požadovaných hodnot na určených kmitočtech, nicméně přibližného průběhu požadované přenosové charakteristiky dosaženo nebylo z důvodu malého počtu optimalizovaných kmitočtů, jejichž nízký počet byl zvolen s ohledem na časovou náročnost výpočtů. Po formální stránce se v práci objevuje několik nepřesných slovních spojení a výrazů. Také v grafech teplotních závislostí na čase chybí na časové ose jednotky a u obrázků rozložení teploty ve vlnovodu by mohla být umístěna teplotní škála.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce B 44/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 13/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
C
Body
79

Otázky

eVSKP id 14634