PASSINGER, J. Bezpečnostní analýza bezdrátových Wi-Fi sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Bartl, Milan

Student vypracovával práci průběžně celý semestr. Po celou dobu podával informace o svém postupu a docházel na konzultace. Zadání práce student v podstatě splnil. Provedl teoretický i empirický průzkum bezpečnostních děr v současně používaných modelech Wi-Fi sítí a své závěry popsal. Dále se zaměřil na výběr jedné bezpečnostní slabiny a tuto slabinu se poté pokusil odstranit implementací vlastního zabezpečovacího mechanizmu. Studentovi se podařilo vymyslet mechanizmus odstraňující vybranou bezpečnostní slabinu a připravil testovací router pro pokusnou implementaci. Z důvodu nedostatku času již však neměl možnost mechanizmus otestovat, což ovšem není v rozporu se zadáním. Zhlediska struktury je práce poměrně dobře rozvžená. Orientace je snadná a kapitoly na sebe logicky navazují. Student se nebojí citovat a na citované zdroje uvádí v textu odkazy. Jazykově je práce velmi dobrá.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Doležel, Radek

Diplomová práce v úvodních kapitolách seznamuje s bezpečností Wi-Fi sítí a představuje nástroje a prostředky použité k ověření bezpečnosti. Následně je demonstrováno nedostatečné zabezpečení pomocí WEP a také je prakticky poukázáno na již objevenou bezpečnostní chybu v nastavení zabezpečení prostřednictvím WPS. Pro možnost implementace vlastního návrhu opravy bezpečnostní chyby je v práci popsáno zprovoznění WPS ve Wi-Fi směrovači, do kterého bylo předem nahráno prostředí OpenWrt. Student v úvodu kapitoly věnované WEP píše, že "Pro své nedostatky není WEP považován za bezpečný.". Proto by bylo vhodné se zmínit i o současných bezpečnějších metodách zabezpečení, které v práci chybí. Dále se student zaměřil především na WPS a s tím spojenou bezpečnostní chybu v podobě nastavení zabezpečení Wi-Fi sítí pomocí PINu. Nicméně tématem diplomové práce je "Bezpečnostní analýza bezdrátových Wi-Fi sítí" a podle pokynů měl student "Prozkoumat úroveň zabezpečení bezdrátových Wi-Fi sítí.". WPS však slouží ke snadnému nastavení zabezpečení Wi-Fi sítí a i sám student o WPS v práci uvádí, že "Jeho hlavním cílem je zjednodušení konfigurace zabezpečení Wi-Fi sítí.". Navíc jednotlivé metody, které WPS nabízí, mohly být v práci více popsány. Zadání diplomové práce rovněž nebylo splněno v celém rozsahu, protože jedním z cílů je "Pokusit se vytvořit bezpečnostní záplatu a implementovat ji na vybraném Wi-Fi zařízení.". Diplomová práce obsahuje tři návrhy pro opravu bezpečnostní chyby dříve nalezené u WPS, ale k samotné implementaci už nedošlo. Na druhou stranu student popsal spoustu praktických postupů pro nastavení Wi-Fi zařízení a demonstraci bezpečnostních nedostatků. Po formální stránce je diplomová práce na dobré úrovni s mírnými interpunkčními chybami a hůře srozumitelnou anglickou verzí abstraktu.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 52103