KADRNKA, P. Zkoumání teplotních změn olověného akumulátoru v režimu hybridních vozidel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Křivík, Petr

Student Bc. Petr Kadrnka se ve své práci zabývá studiem teplotních změn vnitřních částí článků olověného akumulátoru pracujících ve stavu částečného nabití (PSoC) simulujícím provoz v hybridních vozidlech. Vzrůst teploty olověného akumulátoru hraje významnou roli především v bezúdržbových akumulátorech s elektrolytem pouze nasáklým v separátoru, kdy může dojít při nevhodném režimu cyklování až k extrémnímu nárůstu teploty (thermal runaway) končící mechanickou destrukcí akumulátoru. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 59 stran včetně seznamu použité literatury. Teoretická část práce zahrnuje úvod do problematiky hybridních elektrických vozidel, základní dělení elektrochemických článků s detailním rozborem problematiky olověného akumulátoru. Rozebírá se zde také tepelný management olověného akumulátoru a jednotlivé děje, které přispívají k růstu celkové teploty článku včetně výpočtů jednotlivých tepel vznikajících při provozu článku. Praktická část popisuje experimentální elektrody, měřicí pracoviště a vysvětluje výsledné naměřené závislosti teplot experimentálního článku při formování, standardním cyklování a cyklování v režimu částečného nabití (PSoC) podle upraveného profilu Power Assist. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce přináší nové poznatky do oblasti tepelných dějů probíhajících v článcích olověného akumulátoru. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Tošer, Pavel

Diplomová práce splňuje požadavky zadání a doporučuji jí k obhajobě. Student se zde věnuje teplotním změnám probíhajícím v olověném akumulátoru, které jsou podloženy jak teoretickým výpočtem tak praktickým měřením. Jednotlivé kapitoly na sebe racionálně navazují. V prvních částech práce student popisuje základní funkční principy olověného akumulátoru . Poté se zabývá teplotními ději, které probíhají při nabíjení i vybíjení spolu s výpočty dle probíhajících chemických reakcí. Praktická část popisuje způsob měřením na experimentálním článku jehož postup výroby a samotné sestavení je také součástí. Výsledky měřením ve formě grafů jsou komentovány a následně diskutovány spolu s možnými příčinami vlivu jednotlivých probíhajících dějů. K předložené práci mám však několik výhrad. V diplomové práci jsou drobné gramatické chyby. V práci jsem také objevil několik dle mého názoru nepravdivých tvrzení. V kapitole 2.4.2 je uvedeno že může být z akumulátoru odstraněn kalový prostor nebo případně snížen. V zápětí v další kapitole je uvedeno, že každý článek má u dna kalový prostor. V kapitole o HEV je uvedeno, že kombinace spalovacího motoru a elektromotoru je zcela bez emisí, tudíž z tohoto tvrzení vyplývá, že spalovací motor nemám žádné emise. V Tab.4-1 a Tab.4-2 chybí reference. V těchto tabulkách jsou však uvedeny nejdůležitější údaje pro výpočet, není tudíž zřejmé odkud byly údaje čerpány. Citace internetových odkazů by bylo vhodné aktualizovat některé již nemusí platit. V práci je uvedeno že VRLA akumulátory jsou řízené ventilem, jedná se o špatný překlad ventil má pouze regulační charakter. Odborná úroveň diplomové práce ukazuje na velmi dobré znalosti této problematiky. Student zde ukázal velmi dobrou orientaci jak v teoretické tak praktické části. Přes výše uvedené formální nedostatky především v teoretické části hodnotím práci známkou B při zodpovězení všech otázek k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 49922