VARMUŽOVÁ, A. Vlakem do Dvora - Přestupní terminál ve Dvoře Králové nad Labem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Foretník, Jan

Studentka předkládá vynikající projekt s jasným konceptem nádraží ve viaduktu. Zvednutí železniční tratě umožnilo funkční a přehledné dopravní řešení celého území i provozní řešení vlastního terminálu. Přestože je řešení velkorysé, je díky zvolené formě přiměřené velikosti sídla. Formální zpracování je na velmi dobré úrovni a odpovídá požadavkům na bakalářskou práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 100 Studentka pracovala od počátku s mimořádným zájmem, samostatně a systematicky, účastnila se všech konzultací a prezentací, pracovní tempo bylo vyrovnané. Navzdory doporučení si studentka prosadila řešení se zvednutím železniční tratě, které se při dalším řešení ukázalo jako velmi vhodné.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Galeová, Nicol

Projekt založený na silném urbanistickém konceptu objektu jasného řádu a poetické architektonické formy. Autorka si pro jednoznačnost a výrazu novotvaru terminálu a dynamické propojení stavby do stávající struktury města zaslouží nadprůměrné hodnocení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autorka zvolila jasný koncept zástavby v kontextu blízkosti centra města, blízkosti sub urbánní krajiny i potenciálu využití veřejných prostranství v budoucí strategii růstu lokality. Jednoznačnost urbanistického novotvaru koncového terminálu přináší sídlu nejen prvek nového těžiště živého a dynamického elementu, ale má ambice být i průnikem nových funkcí, které oblast postrádá. Měřítkem skromná stavba navazuje přirozeně na kontext blízké obytné čtvrti a zároveň se velkorysostí liniové formy stává partnerem velkých městských objektů
Provozní řešení A Provozní řešení odpovídá přehlednosti zvoleného konceptu. Studentka logicky soustředí hlavní funkce do dominanty vstupní haly. Navíc využila propojením, výhledy, otevřenou arkádou nástupišť a poloveřejným prostorem pod viaduktem všechny bonusy zvolené formy. Rytmika dělení jednotlivých provozů není překážkou variabilního využívání stavby do budoucna. Využití všech okolních prostranství objektu je velkým kladem pro provoz městotvorného prvku.
Technicko konstrukční řešení B Volba konstrukcí reflektuje zvolenou architektonickou formu a podporuje dispoziční variabilitu. Řešení vychází z prostorové struktury objektu. Práce nepředkládá bližší popis konceptu technického zabezpečení budovy, chybí prezentace autorčina smyslu pro konstrukční detail. Předložené porfolio je spíše skicou konstrukčního řešení. Detailnějším propracování konstrukčního řešení mohlo autorce ve výrazu soudobého přepisu klasického oblouku viaduktových staveb jen prospět.
Architektonické řešení A Nadprůměrná koncepční úroveň architektonické práce. Vložení objektu jasného řádu v přiměřeném měřítku. Autorka citlivě pracuje s proporcemi a prezentuje kvalitní pohled na soudobou architekturu Práce s materiály je pouze naznačena, pojetí veřejných prostranství okolí budovy a předprostoru vstupu je až zbytečně schematické. Přesto působí objekt silnou identitou a rozhodně přesahuje průměr současné architektonické tvorby.
Formální úroveň B Úroveň portfolia je odpovídá obsahu zadání. Pro lepší čitelnost však shledávám absenci popisných textů v širších vztazích a doplnění analytické části podporující koncept. Na úkor minimalistické prezentace silné formy chybí bohužel i legendy a bližší vysvětlení materiálového a barevného řešení. Přesto nám autorka předkládá práci svědčící o její vyspělé grafické dovednosti.
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 102909