DOSKOČIL, F. Optimalizace provozu solárního systému určeného k ohřevu TUV školní jídelny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Student Filip Doskočil se ve své práci zabývá problematikou optimalizace provozu solárního systému od návrhu modernizovaného systému ohřevu TUV, přes návrh optimálního řízení pomocí fuzzy algoritmů, až po monitoring a vzdálenou správu celého systému. Na základě návrhů a výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 69 stran včetně všech příloh. Práci rozčlenil do dvanácti základních kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky solárních fototermických systémů s podrobným popisem možností technického využití fototermických systémů v jednotlivých aplikacích. Dále se student věnuje podrobnému popisu konkrétní aplikace ohřevu TUV na SPŠ Edvarda Beneše, včetně původního stavu řízení a regulace. Praktická část popisuje návrh vlastního řešení za použití fuzzy logiky a její implementaci do mikroprocesorové řídící jednotky. Součástí jsou také simulace osvitu a energetických zisků pomocí simulačních programů, stejně jako ekonomická a ekologická analýza. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně. Konzultace s vedoucím práce bohužel neprobíhala na dostatečné úrovni, což se projevuje jak na formální, tak na odborné úrovni práce. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Zatloukal, Miroslav

Recenzní posudek diplomové práce Bc. Filipa Doskočila –Optimalizace provozu solárního systému určeného k ohřevu TUV školní jídelny. Pan Filip Doskočil ve své práci řešil optimalizaci využití solárního systému, umístěného na stěně budovy SPŠ a OA v Břeclavi. V úvodních kapitolách uvádí možnosti využití solární energie pro ohřev vody, popisuje různé druhy kolektorových systémů. Jsou zde uvedeny základní parametry jednotlivých typů, jejich teoretické účinnosti, specifika jejich aplikace. Souhrnně jsou popsány i akumulační systémy ve spojitosti s možným doplněním potřebné energie z konvenčního zdroje. Popis všech složek solárního systému je popsán dostatečně podrobně, ale problematice regulace, která je v podstatě hlavní složkou diplomové práce je věnováno velmi málo prostoru. Chybí tam především popis a funkce komerčních systémů, popis jejich softwarového vybavení, možnost ovládání a ovlivňování provozu přímo od dodavatele i uživatele. V praktické části, pokud se to tak dá nazvat, jsou uvedeny popisy jednotlivých kroků při instalaci“ původního“ systému. Některé kroky uvedené v jednotlivých kapitolách nemají souvislost s vyhodnocením systému, u vstupních parametrů je pravděpodobné, že provozní náklady s přibývajícími roky využívání budou zákonitě růst. Základní ukazatel úspěšnosti instalace a využívání systému je ekonomická efektivnost a tím i návratnost vložené investice – uvedeno je že návratnost není žádná. Navíc vložené investice mají uvedenu jinou hodnotu než je deklarovaná cena zařízení. Vždy, když jsou známy náklady na provoz, náklady na pořízení investice, jsou vyčísleny náklady na případnou renovaci, resp. výměnu některých dílů, je možné návratnost vyčíslit. Životnost kolektorů je jedna věc, ale určitě bude mnohem dříve vyměnit záložní konvenční zdroj, možná za tepelné čerpadlo. Zcela určitě bude nutno výrazně modernizovat řídicí a regulační systém. Předložená práce působí poněkud neuspořádaným dojmem, naopak je téměř bezchybná po jazykové stránce. V práci uváděny hodnoty „katalogové“ dohromady s údaji získanými během provozu, ale ve výsledku to způsobuje chaos. Diplomant předložil práci, která částečně naplňuje zadání, ale bude nutné u obhajoby zodpovědět níže uvedené otázky a objasnit před komisí některé nejasnosti.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 96151