KOPR, R. Zdroje cen pro porovnávací způsob ocenění rodinných domů v jižní části okresu Brno-venkov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Jandásková, Tereza

Diplomant ocenil deset rodinných domů na základě nabídkových a následně realizovaných cen. Výsledky s drobnými nedostatky interpretoval a vyhodnotil. Zpracoval také charakteristiky likvidnosti ze vstupní databáze. Student se v předložené diplomové práci také zabýval veřejnými i neveřejnými zdroji pro nabídkové a realizované ceny nemovitých věcí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění cíle a rozsahu zadání C Diplomová práce měla za cíl analyzovat a zhodnotit rozdíly mezi využitím nabídkových a realizovaných cen při aplikaci komparativního způsobu ocenění. Výsledky interpretoval a vyhodnotil, avšak s drobnými nedostatky jak terminologickými tak obsahovými.
Úroveň zpracování teoretické části tj. poznatky získané studiem C Student v teoretické části vymezuje relevantní pojmy pojící se k tématu diplomové práce. Zabývá se možnými zdroji pro nabídkové a realizované ceny nemovitých věcí a podrobněji rozebírá komparativní způsob ocenění v tuzemsku a v zahraničí.
Úroveň zpracování analytické části tj. zpracování podkladů a vstupních dat, použité metody D Diplomant na začátku zpracování diplomové práce disponoval vstupní databází, která obsahuje k totožným rodinným domů ceny nabídkové, dobu trvání nabídky a ceny realizované. Ze vstupní databáze ocenil 10 z těchto rodinných domů nejdříve na základě nabídkových cen a poté na základě cen realizovaných. V práci byly stanoveny také hypotézy, které dle dosažených výsledků byly buď potvrzeny či vyvráceny. Hypotéza č. 2 je neúplně vyhodnocena.
Odborná úroveň diplomové práce D Student se zorientoval v základní problematice oceňování nemovitých věcí, avšak v některých částech terminologicky tápe.
Přínos pro praktické i teoretické využití B Praktickým i teoretickým přínosem diplomové práce jsou dílčí hodnoty koeficientu redukce na pramen ceny pro rodinné domy v jižní části okresu Brno - venkov a jednotlivé zdroje a databáze cen v České republice.
Práce s literaturou (citace), přehled literatury dle normy ČSN ISO 690 a 690-2 B Diplomant pro zpracování diplomové práce využil celkem 63 zdrojů. Odborné zahraniční články jsou v práci využity jen zřídka. V práci je jednotně citováno dle příslušné normy.
Formální uspořádání a úprava (text, grafy, tabulky) a odborná jazyková úroveň C Předložená diplomová práce obsahuje drobné množství překlepů. Formální jazyková úroveň je spíše průměrná. Z jazykového hlediska se v práci vyskytují neodborné až laické výrazy.
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Cupal, Martin

Dílčí nedostatky práce byly uvedeny a zhodnoceny v dílčích kritériích hodnocení oponentního posudku. Celkově lze konstatovat, že v práci oproti první neobhájené verzi, došlo ke změnám, které již umožňují práci dosáhnout na lepší výsledné hodnocení, zejména ve vazbě na cíl práce, obecné metodologické postupy a požadavky na práci (např. rozsah práce). Nicméně práce přes provedené změny obsahuje řadu nepřesností (obsahových i formálních) a také stylistické nedostatky. Ty pak mají vliv na snížené hodnocení práce. V práci kladně hodnotím nastavení výzkumných hypotéz a snahu o jejich vyhodnocení, i když okrajové podmínky, platnost apod. měly být lépe vymezeny; pak by se autorovi snadněji interpretovaly, viz problém s H2. Přínos práce byl částečně dosažen, a to jak v teoretické, tak částečně v experimentální části.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Úplnost vypracování B
Zvolený přístup k řešení cíle diplomové práce C
Úroveň zpracování diplomové práce tj. originalita řešení, způsob zpracování podkladů, vstupních dat, použité metody D V úvodní části práce ("teoretická část") autor uvádí mnoho definic pojmů, aniž by nějak vysvětlil jejich vztah k vybranému tématu; některé pojmy jistě využity byly, jiné zřejmě okrajově či vůbec. Definice tržní hodnoty na str. 10 není kompletní, což by nevadilo, pokud by to autor alespoň zmínil - zejména tedy důležité premisy; dále cena obvyklá nějak nespadá pod kategorii tržní hodnoty (poslední věta). Ad str. 11 - zvážení všech 3 přístupů je důležité zejména u tržních kategorií hodnoty. Na str. 14 jsou uvedeny metody pro výnosový přístup - jedná se však spíše o techniky výpočtu, nicméně nerozumím tomu, proč je zde uváděno vkladání peněz do peněžního ústavu - u bodu c) tím není věčná renta vůbec vysvětlena. Rovněž trvzení pro bod e) je nesmyslné: všechny metody jsou založeny na peněžních tocích, navíc u nemovitostí se příjmy a výnosy resp. náklady a výdaje téměř neliší - především to však není rozdíl v metodách navzájem. Na str. 17 se najednou objeví věta "Tyto standardy však nejsou závazné a oceňuje podle nich spíše jen VŠE" - přitom standardy nejsou vůbec v kapitole zmíněny. Dále věta "Jedná se o cenu současnou" - jakou cenu ? Kapitola 2.11 - mělo by být alespoň 2 větami vysvětleno, o c o se jedná a proč tuto kapitolu zařazujete, pak až to kdo se tím zabýval apod. Kladně lze hodnotit výčet a představení nejrůznějších zdrojů pro porovnání. Kapitola 3 Databáze - úvodní věta neobsahuje ani přísudek. Na str. 52 je uveden úkon pro vytváření databáze odhad ceny obvyklé? Str. 55 - proč právě 7 koeficientů odlišnosti? V práci kladně hodnotím nastavení výzkumných hypotéz. Na str. 72 autor nesprávně vyhodnotil hypotézu, kterou na stavil takto "ČÍM DELŠÍ JE DOBA INZERCE, TÍM NIŽŠÍ JE CENA NABÍDKY" - pokud není dále specifikováno, pak rozhoduje převažující tendence celého výběru, tj. 61 % sice nepokleslo s cenou (ale ani se nezvýšila) , zbytek ano, pak je jasné, že výsledný trend hypotézu potvrzuje. Aby byla hypotéza (její závěr) vydatnější, měla být trochu jinak specifikována (např. alespoň polovině nem. se cena sníží). V závěru je sice konstatováno, že byl došlo i k růstu (což možné je, zejména při rychlém globálním růstu), pak zase, že 61 % mělo cenu stejnou..tedy není zcela jasné...ale každopádně je třeba celkový výsledek vyhodnotit.
Obtížnost a správnost řešení D
Přínos pro praktické i teoretické využití B
Odborná jazyková úroveň D
Písemná a grafická úprava tj. text, grafy, tabulky E V textu je použit zvláštní způsob členění textu; autor nevyužívá 4.úroveň, ale přitom ji opět čísluje. Přímé citace by měly být provedeny kurzívou. Úplné bibliografické citace zdrojů nejsou jednotné, např. někde je uvedeno celé jméno, jinde pouze počáteční písmeno nebo "článek z roku 2016" - citace dle citační normy mají jednotná pravidla citací dle zdrojů; do textu práce netřeba uvádět "(zdroj vlastní)". Stylistika práce je na slabší úrovni, objevují se věty vytržené z kontextu, jsou mixovány v jednom odstavci osoby jednotného a množného čísla.
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 124051