MORAVANSKÝ, L. Modelování strojů v MapleSim [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Lang, Stanislav

Pan Lukáš Moravanský se ve své bakalářské práci zabývá problematikou modelování strojů v kontextu průmyslu 4.0 – zejména tvorbou digitálních dvojčat strojů. Výše zmíněnou tématiku shrnuje v první teoretické kapitole. Následují dvě kapitoly věnované nástroji MapleSim a stručně i dalším softwarovým prostředkům určeným k modelování strojů. Základní postupy práce v MapleSim student demonstruje na příkladu řízení modelu bagru. Uvedený příklad je vhodný pro edukační účely. Student však neskončil u teoretického příkladu, navázal kontakt s firmou vyrábějící tiskařské stroje a vytvořil model reálné strojní části (konkrétně barevníku). Nad rámec zadání dále model převedl do formy FMU bloku, importoval jej do vývojového prostředí Automation Studio a naprogramoval pro vytvořené digitální dvojče řídicí sekvenci na PLC B&R Automation. Předložená bakalářská práce je vysoce kvalitní a dle mého soudu nese rysy spíše práce diplomové, a to svým rozsahem i formou zpracování. Svoji rešeršní činnost student podložil několika desítkami cizojazyčných odborných publikací a článků. K modelování si vybral netriviální část reálného stroje a své postupy konzultoval s experty ze společnosti Maplesoft. Prokázal i vznikající schopnosti při programování PLC.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Parák, Roman

Student Lukáš Moravanský ve své bakalářské práci řeší problematiku zaměřenou na Modelování strojů v nástroji MapleSim. Teoretická část práce se podrobně zabývá tématikou modelování strojů, pojednává o metodách a principech při tvorbě dynamických modelů strojů. Vzhledem k hlavnímu tématu práce, se student v rešeršní části věnuje detailnímu popisu nástroje MapleSim od společnosti Maplesoft, propojení nástroje s řídícím systémem B&R Automation Studio (AS), a v neposlední řadě standardizovanému rozhraní FMI (Functional Mockup Interface), sloužícímu k propojení více platforem, v daném případě MapleSim – B&R AS. Rešeršní část je zakončena přehledem podobných nástrojů pro tvorbu digitálních dvojčat. Studentova rešeršní část je napsána věcně a srozumitelně, výsledek je přehledně strukturovaný. Úroveň teoretické části výzmaně vylepšuje práce s bibliografickými zdroji, které jsou výhradně složeny ze zahraničních vědeckých publikací. V praktické části práce student řeší model dynamické simulace barevníku, který je součástí flexotiskového stroje. Model zpracovaný v nástroji MapleSim byl exportován do programu B&R AS, ve kterém byl and rámec zadání vytvořen řídící program využívající technologii mapp, konkrétně mappMotion pro řízení pohybu. Pro vizuální zobrazení simulace byl použit nástroj Scene Viewer společnosti B&R, který s programem komunikuje prostřednictvím PVI a OPC UA. Součástí práce je jak návrh a realizace dynamického modelu, tak systémová integrace více nástrojů s využitím několika různých programovacích jazyků ANSI C, StructuredText (ST) a Modelice. Z bakalářské práce je zřejmé, že student věnoval velký objem času samostudiu při vytváření aplikace na netriviální téma. Chválím studentovu schopnost učit se nové věci, protože SW nástroj MapleSim není součástí výuky. Chválím praktickou část práce, která je na vysoké úrovni s potenciálem pro pokračování, a také vyzdvihuji studentovu komplexnost při tvorbě bakalářské práce, která vyžadovala znalost různých vědních oborů jako jsou elektrotechnika, konstruování a programování. Teoretická část práce je rovněž na velmi dobré úrovni a její výsledek může sloužit jako pomocný materiál pro výuku různých předmětů zaměřených na automatizaci/robotiku. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A / výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139637