Termofilní enzymy

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická
Abstract
Termofilní enzymy se tvoří v organismech žijících při teplotách 60-80°C, v některých případech i vyšších a jsou za těchto teplot aktivní a stabilní. Tato práce se zabývá výskytem termofilních a hypertermofilních organismů, způsoby jejich adaptace na život v prostředí s teplotou výrazně přesahující optimum pro většinu organismů a současnými poznatky a názory na jednotlivé možné faktory zvyšující termostabilitu proteinů. Shrnuje vlastnosti a funkce termofilních enzymů a jejich současné aplikace (např. PCR, škrobárenství). Srovnává výhody a nevýhody použití těchto enzymů oproti současným používaným mesofilním enzymům. Předkládá možnosti budoucího použití termozymů v různých odvětvích průmyslu, kde by mohly nahradit některé postupy značně znečišťující životní prostředí, zjednodušit procesy a mít ekonomický význam.
Thermophilic enzymes are produced by organisms living at temperatures between 60 and 80°C, in some cases even higher, and are active and stabile at these temperatures. This work deals with thermophilic and hyperthermophilic organisms, their habitats, ways of adaptation to environment with considerably higher temperatures than optimal temperature for most organisms, and recent findings and opinions about possible factors enhancing protein thermostability. Properties and behaviour of thermophilic enzymes and their current applications (i.e. PCR, starch industry) are summarized. Advantages and disadvantages of using of these enzymes in comparison to currently used mesophilic enzymes are compared. Possible applications of thermozymes in various industrial branches, where they could replace some environment polluting procedures, simplify technology and be economically important, are introduced.
Description
Citation
KUCHTOVÁ, L. Termofilní enzymy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2008.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Biotechnologie
Comittee
prof. Ing. Mojmír Rychtera, CSc. (předseda) prof. Ing. Peter Šimko, DrSc. (místopředseda) doc. Ing. Jiřina Omelková, CSc. (člen) prof. RNDr. Ivana Márová, CSc. (člen) prof. RNDr. Milan Potáček, CSc. (člen)
Date of acceptance
2008-06-26
Defence
1. Studentka seznámila členy komise s náplní a cílem bakalářské práce. 2. Byly přečteny posudky na bakalářskou práci. 3. Studentka akceptovala všechny připomínky oponenta a na všechny otázky odpověděla v plné šíři. 4. Diskuse: prof. Rychtera: Je možná přímá syntéza termostabilních enzymů? Jsou známy i např. termostabilní celulasy? prof. Šimko: Jaký význam má termostabilní alfa-amylasa v pekárenské technologii? doc. Omelková: Jak ovlivňuje rostoucí termostabilita enzymu jeho aktivitu? doc. Márová, doc. Omelková: Jak byla stabilita enzymu vyhodnocována?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO