Vypracování metodik pro tvorbu informačního modelu budovy

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební
Abstract
Tato práce řeší problematiku tvorby informačního modelu (BIM) stávající budovy. Cílem této práce je vypracovat metodiky (pracovní postupy) pro vybrané geodetické metody, a to konkrétně pro tvorbu modelu na základě dokumentace budovy, z přímého měření ručním dálkoměrem a z měření systémem pro indoor mapping. V těchto metodikách uvedu, kdy je kterou výhodné použít, zjistím a popíši omezení jednotlivých metod a upozorním na potencionální chyby. Celá práce je zpracována v softwaru Revit verze 2013 a 2014. Metodika pro tvorbu modelu na základě dokumentace budovy obsahuje popis vložení výkresů do Revitu a popis tvorby modelu na jejich podkladě. Postup práce byl vytvořen na základě zkušeností s tvorbou modelu administrativní budovy. Další metodika se týká zaměření budovy ručním dálkoměrem. Zde je popsána práce s dálkoměrem vybaveným Bluetooth, který umožňuje tvorbu modelu přímo v terénu. Třetí část je věnována měření systémem pro indoor mapping, jehož výstupem z měření je mračno bodů. Metodika popisuje sběr dat a zpracování mračna bodů přímo v Revitu, s využitím nástavby ScanToBIM. Výsledkem práce jsou metodické návody pro výše popsané metody a srovnání těchto metod. Metodiky jsou psány jako pracovní postup tvorby modelu, jsou zde uvedeny doporučené postupy a je zde upozorněno na časté chyby. To by mělo umožnit čtenářům této práce umět zvolit správnou metodu a vyhnout se zbytečným chybám.
This thesis is focused on creation of building information model (BIM) for existing buildings. The main objective of this work is to develop the methodology (workflow) for the creation of BIM model using selected geodetic methods, specifically for the modeling based on the existing documentation of the building, the modeling from the handheld distance meter and the modeling from point cloud acquired by the indoor mapping system. The aim of these workflows is to explore the suitability of these methods, to check the limits of each method and to point out the potential issues. Revit (version 2013 and 2014) was used as an authoring environment for creation of the models. Workflow for modeling based on the documentation of the building shows how to insert drawings into Revit and how to create a model based on these drawings. The workflow was developed based on experience with creation of model of an office building. The workflow for handheld laser distance meter describes how to work with rangefinder equipped with Bluetooth, which allows user to create a model onsite. The third part of this thesis deals with creation of BIM from pointcloud acquired by indoor mobile mapping system. The workflow describes data collection and point clouds processing directly in Revit using the ScanToBIM extension. The results of this work are methodical instructions for the methods described above and the comparison of these methods. Workflows contain recommended procedures and highlight common issues and mistakes. This should enable the readers of this thesis to choose the right method and avoid common mistakes.
Description
Citation
NOVÁKOVÁ, V. Vypracování metodik pro tvorbu informačního modelu budovy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební. 2014.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Geodézie a kartografie
Comittee
Date of acceptance
2014-06-19
Defence
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO