Hledání S-boxů pomocí evolučních algoritmů

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Předložená práce se zabývá částí šifrovacího algoritmu zvanou substituční box a jeho evolučním návrhem. K jeho vývoji jsou použity evoluční výpočetní techniky, jako jsou klasický genetický algoritmus, Estimation of Distribution Algorithm, Kartézské genetické programování a multikriteriální algoritmy VEGA a SPEA. Cílem práce je prozkoušet vlastnosti substitučních boxů k jejich evolučnímu vývoji. Práce se nejprve zabývá kryptografií a problematikou s-boxů. Zde budou vysvětleny základní   pojmy a popsána vybraná kritéria jejich bezpečnosti. Dále budou vyloženy použité evoluční algoritmy a základy multikriteriální optimalizace. Těchto poznatků je využito, k návrhu a implementaci programu, které jsou popsány dále. Nakonec diskutuje použití studovaných kritérií. Je zde diskutováno prohledávání s-boxů jak při jednokriteriálním, tak především v multikriteriálním genetickém prohledávání.
This work deals with part of the encryption algorithm, called S-box and its development. For its development is used evolutionary computing, such as classical genetic algorithm, Estimation of Distribution Algorithm, Cartesian genetic programming and multi-criteria VEGA and SPEA algorithms. This thesis aims to test the properties of substitution boxes to its evolutionary development. Firstly, the work deals with cryptography and issues of s-boxes. There are explained basic concepts and describes the selected criteria of safety. Next chapter explains evolutionary algorithms   and multi-criteria optimization. This knowledge is used to design and program implementation, which are described below. Finally discusses the application of the criteria studied. Discussed here is searching S-boxes in both single-criteria, and especially in multi-criteria genetic search.
Description
Citation
HOVORKA, B. Hledání S-boxů pomocí evolučních algoritmů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2010.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Inteligentní systémy
Comittee
doc. Dr. Ing. Petr Hanáček (předseda) prof. Ing. Tomáš Vojnar, Ph.D. (místopředseda) Ing. Ján Genči, Ph.D. (člen) doc. Ing. Peter Chudý, Ph.D., MBA (člen) Dr. Ing. Petr Peringer (člen) doc. Ing. František Zbořil, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2010-06-21
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se pak seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázky oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm A Otázky u obhajoby: V kapitole 6.5 je diskutována  možnosti paralelizace výpočtů. Objasněte, proč paralelizace nevedla v uvedeném případě ke zrychlení.
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO