Sémantická segmentace v horském prostředí

Loading...
Thumbnail Image
Date
ORCID
Mark
A
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií
Abstract
Sémantická segmentace je jedním z klasických problémů počítačového vidění a silným nástrojem pro strojové zpracování a pochopení scény. V této práci nasazujeme sémantickou segmentaci v čistě horském prostředí. Hlavní motivací naší práce je možnost použití sémantické segmentace pro automatické zjištění geografické pozice, kde byla fotografie pořízena. V této práci jsme zhodnotili aktuální metody sémantické segmentace a vybrali z nich tři, které jsou vhodné pro adaptování do horského prostředí. Vhodně jsme rozdělili datovou sadu obsahující horské fotografie na validační, trénovací a testovací množinu tak, aby je bylo možné použít pro dotrénování vybraných metod sémantické segmentace. Na horských datech jsme dotrénovali modely z vybraných metod. Segmenty z nejlepších dotrénovaných modelů jsme nechali vyhodnotit respondenty pomocí elektronického dotazníku a také jsme je použili v procesu odhadu orientace kamery. Ukázali jsme, že vybrané metody sémantické segmentace lze úspěšně použít v horském prostředí. Naše modely jsou dotrénovány na 11, 5 nebo 4 horských třídách a nejlepší z nich dosahují na 4 třídách hodnocení mean IU 57.4%. Modely jsou použitelné i prakticky, což jsme ukázali jejich nasazením jako součást procesu odhadu orientace kamery.
Semantic segmentation is one of classic computer vision problems and strong tool for machine processing and understanding of the scene. In this thesis we use semantic segmentation in mountainous environment. The main motivation of this work is to use semantic segmentation for automatic location of geographic position, where the picture was taken. In this thesis we evaluated actual methods of semantic segmentation and we chose three of them  that are appropriate for adapting to mountainous environment. We split the dataset with mountainous environment into validation, train and test sets to use for training of chosen semantic segmentation methods. We trained models from chosen methods on mountainous data. We let segments from the best trained models get evaluated in electronic survey by respondents and we evaluated these segments in process of camera orientation estimation. We showed that chosen methods of semantic segmentation are possible to use in mountainous environment. Our models are trained on 11, 5 or 4 mountainous classes and the best of them achieve on 4 class mean IU 57.4%. Models are usable in practise. We show it by their deployment as a part of camera orientation estimation process.
Description
Citation
PELIKÁN, J. Sémantická segmentace v horském prostředí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2017.
Document type
Document version
Date of access to the full text
Language of document
cs
Study field
Informační systémy
Comittee
prof. Ing. Tomáš Hruška, CSc. (předseda) doc. Ing. Jaroslav Zendulka, CSc. (místopředseda) doc. Ing. Radek Burget, Ph.D. (člen) doc. Mgr. Lukáš Holík, Ph.D. (člen) Mgr. Ing. Pavel Očenášek, Ph.D. (člen) doc. Ing. Oldřich Trenz, Ph.D. (člen)
Date of acceptance
2017-06-22
Defence
Student nejprve prezentoval výsledky, kterých dosáhl v rámci své práce. Komise se poté seznámila s hodnocením vedoucího a posudkem oponenta práce. Student následně odpověděl na otázku oponenta a na další otázky přítomných. Komise se na základě posudku oponenta, hodnocení vedoucího, přednesené prezentace a odpovědí studenta na položené otázky rozhodla práci hodnotit stupněm " A ". Otázky u obhajoby: Redukce počtu tříd vede k celkovému zjednodušení problému sémantické segmentace, a tak má zřejmě sama o sobě pozitivní vliv na kvalitu výsledku (meanIU). Dokázal byste kvantifikovat, jak velké zlepšení přináší dotrénování modelu na redukovaný počet tříd ve srovnání s původním modelem aplikovaným na redukovaný problém?
Result of defence
práce byla úspěšně obhájena
Document licence
Standardní licenční smlouva - přístup k plnému textu bez omezení
DOI
Collections
Citace PRO