ROZUM, J. Chemicko-tepelné zpracování ocelí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlák, Josef

Posuzovaná diplomová práce je zpracována v souladu se zadáním na výborné úrovni. Práce se mimo jiné zabývá zejména možnostmi využití chemicko-tepelného zpracování pro povrchovou úpravu vybraných ocelí třídy 16. Práce je rozdělena na dvě části – teoretickou a praktickou. Teoretická část práce je zaměřena na charakteristiku a druhy chemicko-tepelného zpracování ocelí s popisem pochodů, které probíhají při tvorbě povrchových vrstev. Součástí práce je rovněž charakteristika vybraných příkladů nízkouhlíkových ocelí s jejich využitím ve strojírenství. Praktická část práce se zabývá analýzou povrchových vrstev u dvou nízkouhlíkových ocelí, které jsou vytvořeny pomocí technologií plazmové karbonitridace a karbonitridace v plynu. Součástí praktické části je zhodnocení vytvořených vrstev na základě výsledků mechanické zkoušky (zkouška mikrotvrdosti) a pozorování jejich mikrostruktury. Práce je ukončena diskusí a celkovým zhodnocením dosažených výsledků s potvrzením teoretických předpokladů a doporučením jedné z technologií, která za pomoci zkoušky mikrotvrdosti prokazuje vytvoření srovnatelné hloubky povrchové vrstvy za výrazně kratší čas. Posuzovaná diplomová práce je zpracována v souladu se zadáním na výborné úrovni. Diplomant získával potřebné informace a podklady na pravidelných konzultacích a na různých školních pracovištích. Získané informace maximálně zužitkoval v předložené práci. Po grafické stránce je práce zpracována rovněž na výborné úrovni. Podklady potřebné pro svoji práci diplomant čerpal z literárních, odborných a elektronických zdrojů, o které se také opírá. Při řešení diplomové práce postupoval diplomant správně. Prezentované výsledky jsou přesvědčivé a jsou přehledně uspořádány pomocí obrázků, tabulek a grafických závislostí. Práce je přehledná a srozumitelná. Z výše uvedených skutečností vyplývá, že diplomant splnil zadání v plném rozsahu, a proto doporučuji diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pokorný, Zdeněk

V předložené diplomové práci se diplomant Bc. Jakub Rozum věnoval problematice chemicko-tepelného zpracování ocelí. Práce obsahuje 58 stran textu, 31 obrázků, 5 tabulek a 2 přílohy. Je členěna do deseti částí, včetně úvodu, závěru, použité literatury, seznamu použitých zkratek a seznamu příloh. Rozsah práce odpovídá standardnímu rozsahu diplomové práce. V první kapitole diplomant přehledně a jasně vysvětluje podstatu chemicko-tepelného zpracování. V následující kapitole se podrobně věnuje popisu základních principů vybraných difuzních technologií. Následující kapitola naopak až příliš obecně a stručně popisuje rozdělení ocelí a využití nízkouhlíkových ocelí v průmyslu. Čtvrtá, nejrozsáhlejší část práce zahrnuje experimentální část, ve které se diplomant věnuje komplexní přípravě vzorků pro následnou aplikaci vybraných difuzních technologií. Součástí kapitoly je i hodnocení jednotlivých vytvořených vrstev na dvou druzích ocelí, včetně jejich metalografického rozboru. Zde je patrný značný rozsah práce diplomanta související s využitím širokého spektra přístrojové základny pro hodnocení jednotlivých etap experimentu. Zhodnocení výsledků je pak shrnuto do přehledné kapitoly s názvem „Diskuse výsledků“ a agregované výsledky jsou popsány v závěru diplomové práce. Veškeré uvedené závěry jsou uvedeny logicky správně, diplomant správně dovozuje závěry týkající se podílu jednotlivých legujících prvků a jejich vlivu na předpokládanou hloubku difuze. Celá práce je napsána formálně a jazykově správně, bez gramatických chyb a překlepů. Až na drobné výjimky je v práci uváděna aktuální zavedená terminologie. Kapitoly jsou logicky uspořádané, texty v jednotlivých kapitolách jsou čtivé. Průřezově v celé práci diplomant prokazuje schopnost samostatné laboratorní práce a logického úsudku, v rámci práce je využita široká vědecko-výzkumná přístrojová základna. V práci se diplomant dopouští pouze drobného formálního pochybení zápisu ocelí dle ČSN, např. na str. 31, následně na dalších následujících stranách. Drobný formální zápis nijak nesnižuje vysokou kvalitu předložené práce. Všechny cíle práce byly splněny. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124591