WACZULÍKOVÁ, K. Stanovení obsahu Paracetamolu ve vybraných léčivech pomocí ATR-FTIR spektrometrie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Enev, Vojtěch

Studentka Kristína Waczulíková se ve své bakalářské práci věnovala stanovením obsahu Paracetamolu ve vybraných léčivech pomocí ATR-FTIR spektrometrie. Téma této bakalářské práce je velmi cenné, pokud si uvědomíme, že stanovení obsahu Paracetamolu ve vybraných léčivech bylo provedeno bez nutnosti jeho extrakce vhodným rozpouštědlem a jakékoliv následné úpravy vzorku. Stanovení obsahu a distribuce modelových léčiv v rozličných systémech je na fakultě chemické stále živé téma, které je řešeno v rámci bio-koloidní skupiny BioKol, a proto se domnívám, že tato bakalářská práce je dobrým podkladem pro další rozvoj experimentální činnosti této skupiny. Již na tomto místě mohu prohlásit, že příspěvek této bakalářské práce považuji za velmi cenný a přínosný, protože se studentce bezesporu podařilo navrhnout a optimalizovat metodu stanovení obsahu tohoto léčiva v tzv. in situ. Hlavní důraz byl kladen na návrh a optimalizaci metody přímého stanovení tohoto nesteroidního antiflogistika ve vybraných léčivech, který by mimo jiné vedl k jejímu rychlému a jednoduchému stanovení. Kristínu Waczulíkovou musím pochválit za to, s jakým zájmem se ujala pro ni v té době zcela nového tématu, který v sobě skrývá zvládnutí a porozumění infračervené spektrometrii z hlediska měření a interpretace získaných spekter a rovněž za iniciativnost, s jakou se od první chvíle podílela na návrhu a realizaci experimentů. Mimo jiné v průběhu řešení této bakalářské práce studentka prokázala experimentální zručnost a samostatnost, k práci vždy přistupovala zodpovědně a velmi pečlivě, což je velmi důležité, pokud si uvědomíme, že veškeré kalibrační křivky byly připraveny na suché cestě. Rovněž oceňuji, že se nebála samostatně interpretovat získaná experimentální data a vyvozovat z nich logické závěry. Konzultací bylo studentkou využíváno v plné míře, což se projevilo vždy správnou interpretací experimentálních výsledků a vedoucí měl velmi dobrý přehled, jak pokračuje experimentální činnost studentky. Na tomto místě chci podotknout, že vlastní iniciativnost a pečlivost studentky vedla k jejímu samostatnému statistickému zpracování kalibračních křivek Paracetamolu pomocí regresních analýz. Pevně věřím, že nabyté teoretické znalosti i praktické zkušenosti studentka využije při navazující výzkumné činnosti v rámci svého budoucího magisterského studia. Celkově musím konstatovat, že se mi s Kristínou Waczulíkovou velmi dobře spolupracovalo a rád budu v této spolupráci pokračovat při jejím dalším studiu na Fakultě chemické. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm „Výborně (A)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Sedláček, Petr

Kristína Waczulíková se ve své bakalářské práci věnuje zhodnocení využitelnosti infračervené spektroskopie s technikou úplného zeslabeného odrazu při stanovení obsahu paracetamolu v tuhých lékových formách. V experimentální části práce se studentka zaměřila na kalibraci metody pomocí analýzy spekter kalibračních vzorků připravených ze známého množství aktivní (paracetamol) resp. pomocné (MCC, škrob, stearát hořečnatý) farmaceutické ingredience a na otestování metody prostřednictvím analýzy tří vybraných komerčních léčiv s obsahem Paracetamolu. Téma práce velmi dobře koresponduje se studijním programem absolventky. Práci považuji za velice zdařilou, a to jak z hlediska obsahového, tak i formálního. V teoretické části práce studentka prokázala schopnost orientovat se v odborné literatuře, a to v poměrně širokém tematickém rozsahu, pokrývajícím metody syntézy Paracetamolu, jeho metabolismus, farmakologii i v současnosti dostupnou metodologii pro jeho stanovení v léčivech a biologických vzorcích. V experimentální části práce se studentka podrobně seznámila s technikou ATR-FTIR spektroskopie, a to ve všech klíčových krocích jejího použití od přípravy a nutných předúprav vzorků, přes kalibraci až po výběr optimálního nastavení a realizaci analýzy. Vykonané penzum experimentální práce považuji za zcela dostatečné pro tento typ absolventské práce. Hlavní přínos práce ovšem shledávám ve způsobu vyhodnocení získaných experimentálních dat. Zde studentka prokázala v této fázi studia až nezvykle zodpovědný přístup, který vedl k tomu, že předložené závěry práce (hodnocení přesnosti stanovení aktivní látky využitou technikou) jsou konzistentní a statisticky podložené. Z věcného hlediska bych tak práci vytkl snad jenom chybějící bližší diskusi výsledků kalibrace s využitím škrobu jako nosné matrice (jak byl např. zvolen rozsah pro integraci?) a s tím související bližší vysvětlení vyřazení této kalibrace z dalšího vyhodnocení (docházelo by ke zmiňovanému nadhodnocení obsahu aktivní látky i v případě, že by škrob tvořil majoritní složku lékové formy?). Z hlediska formálního bych zmínil občas poněkud nesrozumitelný výběr výsledků prezentovaných přímo v textu práce resp. v přílohách, a také zbytečně vysoký počet platných číslic u výsledků prezentovaných v Tabulce 2. Formulačních nepřesností jsem v práci nalezl jen minimálně, za zmínku stojí snad jen irelevantní zmínka o metodách stanovení „metabolitů paracetamolu v léčivu“ (první věta na str. 16). Předloženou práci Kristíny Waczulíková vzhledem k výše uvedenému považuji za velice kvalitní bakalářskou práci a doporučuji ji k obhajobě s hodnocením „Výborně (A)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 123841