ZIGO, Ľ. Návrh inteligentního optimalizačního modulu pro podnikový informační systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Krejsa, Jiří

Pan Zigo se ve své práci věnuje použití netradičních optimalizačních metod v úloze plánování preventivní údržby výrobních závodů. Práce je psána v úzké součinnosti s výrobcem systému monitorování výroby, firmou Act-in. V práci je nejprve definována vlastní optimalizační úloha, uvedena podstata použitých optimalizačních metod a detaily jejich implementace. Zvláštní pozornost je věnována dosud nepříliš rozšířenému algoritmu Artificial Bee Colony (ABC). Metody byly nejprve implementovány v prostředí Matlab a bylo provedeno jejich porovnání na úloze umožňující i přímý výpočet globálního optima hrubou silou. Jako perspektivní byl vybrán algoritmus ABC, který byl následně implementován do modulu plánování údržby podnikového informačního systému. Algoritmus byl dále modifikován, aby obsahoval některé omezující podmínky plynoucí z reálné praxe. Pan Zigo pracoval samostatně, jako největší klad jeho práce vidím zavedení nekonvenční progresivní optimalizační metody do reálného systému plánování údržby, použitelného v praxi. Práci hodnotím známkou výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Ondroušek, Vít

Hodnocená diplomová práce se zabývá optimalizací plánů údržby výrobních strojů. Student při řešení problému postupoval systematicky. V kapitole 1 je definován problém, který je řešen. Kapitola 2 představuje rešeršní část, ve které student dostatečně podrobně popisuje metody a případně nástroje, kterými by mohl být problém vyřešen. V kapitole 3 se již student zabývá konkrétním postupem řešení, a předkládá svou vlastní algoritmizaci problému v jazyce mathscript. Text je doplněn o ukázky zdrojových kódů. Zdrojové soubory ovšem nejsou k práci přiloženy. Kapitoly 5 až 7 obsahují vlastní práci autora na implementaci vybraných metod pomocí jazyka mathscript. Text je doplněn o části kódu, ovšem úplné zdrojové soubory opět nejsou přiloženy. V kapitole 8 student porovnává výsledky získané použitím jednotlivých metod. Na základě objektivně stanovených důvodů vybírá k implementaci metodu BCO (algoritmus optimalizace pomocí včelího roje). Způsob implementace algoritmu a jeho začlenění do komerčního software firmy ACT IN je detailně popsán v kapitolách 9 až 13, které představují těžiště práce studenta. Zdrojový kód v jazyce .Net Visual Basic je uspořádán logicky, rozdělen do 4 tříd. K implementaci nemám výhrady. Vlastní funkčnost jsem nemohl ověřit, neboť s ohledem na autorský zákon, mi není umožněn přístup ke zdrojovému kódu celé aplikace. Dle vyjádření zástupce firmy ACT IN, je studentem vytvořený modul funkční a používán v komerčním provozu. Práci hodnotím i z tohoto důvodu kladně. Všechny body zadání považuji za splněné. Po zodpovězení otázek doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 48881