VYSOKÁ, M. Využití Buchwald-Hartwigovy reakce v syntéze aromatických terciárních aminů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Krajčovič, Jozef

Bakalářská práce studentky Marie Vysoké se zabývá návrhem nové originální syntetické cesty léčiva Bendamustinu. Jedná se o vysoce atraktívní přístup, kterého výstupem by mohla bít patentová přihláška. Cíle bakalářské práce byly: A. vypracovat literární rešerši navrhnout novou syntetickou cestu Bendamustinu, která by v budoucnu odstranila nevýhody jeho dosavadních syntetických cest B. zhodnotit uskutečnitelnost navržené cesty konfrontací s literárními údaji o podobných reakcích a na základě literárních údajů stanovit kritické stupně navržené syntézy. Laboratorně připravit intermediáty pro laboratorní odzkoušení kritického stupně syntézy Bendamustinu Studentka se od počátku zadání práce věnovala dané problematice s patřičným odstupem a neprojevovala dostatečný zájem a ochotu v nabývání nových poznatku jak po stránce teoretické tak i praktické. Dané atraktívní problematice se bezesporu dalo přistoupit s větším entusiasmem s ohledem na jedinečnou možnost nabývání nových a neprobádaných výzkumných poznatku. Rešeršní část bakalářské práce je zpracovaná přehledně a s logickou návazností jednotlivých kapitol. Je zde uvedená původní syntetická cesta a návrh nového originálního přístupu pro přípravu léčiva Bendamustinu. Dále je rozpracovaná problematika Buchwald-Hartwigove aminační reakce, jako jedné z klíčových syntetických kroků daného procesu. V experimentální části bakalářské práce se uvádí syntéza prvních intermediátů v procese přípravy cíleného léčiva. Je zde také uveden i postup přípravy ligandu DMPAO, který bude využit v následujícím syntetickém stupni. Předkládaná bakalářská práce je zpracovaná přehledně a pojednává o vysoce atraktívním způsobu přípravy léčiva Bendamustinu, který by mohl sloužit jako alternativa ke stávajícím výrobním procesům daného léčiva Práce svojí myšlenkou jednoznačně převyšuje rámec obecné úrovně bakalářských prací a bude sloužit jako základ pro vývoj originálního syntetického přístupu léčiva Bendamustinu. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm „dobře“ (C).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování C
Využití poznatků z literatury C
Kvalita zpracování výsledků D
Interpretace výsledků, jejich diskuse D
Závěry práce a jejich formulace C
Využívání konzultací při řešení práce C
Celkový přístup k řešení úkolů C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Maier, Lukáš

Bakalářská práce Marie Vysoké se věnuje atraktivnímu téma alternativní přípravě molekuly Bendamustinu. Práce vykazuje standardní členění s úvodem týkající se problematiky chronické lymfocytární leukemie a popisem současné výroby Bendamustinu. Vzhledem k zamýšlenému využití Buchwald-Hartwigovy aminace jako klíčové transformaci v navržené alternativní přípravě cílové molekuly je obecný a relativně zdařilý popis aminace hlavní náplní teoretické části. Zde bych možná uvítal alespoň jedno grafické schéma C-N transformace na strukturně souvisejícím substrátu. Obecně je text napsán vcelku srozumitelně vyjma některých nešťastně formulovaných či nesprávných výrazů: např. str. 8 ... „v 10-20 posledních dekádách“..., str. 13 ... „adice dvou molekul oxiranu“ (nejedná se o adici, ale nukleofilní substituci), str. 18 „reduktivní addice“ (místo reduktivní eliminace), v seznamu zkratek DME – dimethylether (správně je dimethoxyethan). Ke grafické úpravě práce mám také výhrady. Fonty a velikosti písma nejsou v celé práci a dokonce ani v rámci jednoho schéma či obrázku konzistentní (např. Schéma 1). Totéž platí i o chemických strukturách viz Schéma 1 vs. Schéma 2. Elektronický zápis nitro- substituentů je nesprávný v celém textu. Osobně se domnívám, že způsob číslování struktur pomocí římských číslic není snadný pro orientaci. Seznam použitých zdrojů je jednoznačně nejslabší částí celé práce a bohužel její kvalitu značně snižuje. Objevují se zde velmi různorodé varianty zápisu autorů, zkratek časopisů, fontů, velikostí i typu písma. Např. citace 9 vs. 10 vs. 14. V citacích 18, 20 – 23 se objevuje část názvu publikace (spolu s několika autory): „ Facile and General Synthesis of N6-Aryl 2‘-Deoxyadenosine Analogues“ , který patří pouze citaci 16. V části o mechanismu Cu katalyzovaných aminací (str. 20 je odkázáno na publikaci č. 12, která již dle názvu (...(NHC)Pd(allyl)Cl complexes for...) s Cu variantou aminací vůbec nesouvisí. Na tuto publikaci se odkazuje také experimentální části (str. 30, příprava ligandu DMPAO). Prosím vysvětlete a popř. uveďte správnou citaci k těmto částem textu. Závěrem lze konstatovat, že studentka úspěšně připravila diaminofenylový intermediát XVIII, který bude využit v následující syntetické sekvenci a potřebný ligand DMPAO pro Cu katalyzovanou Buchwald-Hartwigovu aminaci. Práce tedy splňuje potřebné požadavky kladené na bakalářskou práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace E
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem C
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 77201