HORÁČEK, R. Design zemědělského traktoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Křenek, Ladislav

Pro design je důležité i hodnocení designérských kvalit práce: řešení modelu - A, úroveň tvarové kultivace - A, barevnost navrženého designu - A a grafická úprava výkresů - A. Posluchačem uvažovaný progresivní systém pohonu traktoru se promítl do originálního až téměř futuristického výrazu navrženého designu, ale zároveň bez problémů realizovatelného současnými technologiemi. Nekonvenční, nové tvarové myšlenky dávají projektu zemědělského stroje nezaměnitelný, charakteristický a současně vizuálně velmi působivý výraz. Jistým problémem je možná až příliš razantní prolomení středové partie kapoty traktoru. Diplomová práce splňuje všechny body zadání a obsahuje vlastní výsledky k řešení designu zemědělského traktoru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zdařil, Zdeněk

Pozitivně hodnotím autorovu snahu přesáhnout horizont současné reality v oblasti zemědělské techniky aplikací elektrického pohonu. Uskutečnění této vize by výrazným způsobem zkvalitnilo pracovní prostředí v zemědělství. Odstraněním hluku a emisí by se tak vyřešil letitý problém traktorové techniky. Většina podobných vizí však dosud ztroskotala na neefektivnosti akumulace elektrické energie. Obdobnou překážkou bude v případě průtokových článků jejich regenerace a k tomu potřebná servisní síť, nemluvě o celkové ceně včetně kondenzátorů. Přesto je tato cesta jedním z východisek a zaslouží si pozornost. Pozitivním aspektem této koncepce je zjednodušení hnacího agregátu. Rekuperační účinnost bude výraznější pouze mimo agregaci a při relativně vyšších rychlostech. Celková tvarová koncepce vychází z dané technické struktury, jež je díky použitým technologiím značně kompaktní. Řešení základního tvaru je proto velmi homogenní a výrazově úsporné. Kubus kapotáže je pouze reliéfně členěn. Příznivě působí zalomené plochy zjemňující brutální hmotu stroje. Šikmo orientovaný boční panel dodávající vzhledu stroje dynamický moment, opticky koliduje s linií schůdků. Nesoulad obou linií může působit při nástupu matoucím dojmem. Z tohoto důvodu by bylo vhodnější jednoznačně zapustit všechny schodky a dynamický prvek aplikovat v jiné části karotáže nebo kabiny. U tak výrazné technické inovace bych si dovedl představit adekvátní odezvu v designu, jež by měl svým výrazem evokovat převratnost nových technologií. Textová část projektu svým nadstandardním rozsahem i kvalitou svědčí o zodpovědném přístupu k řešení projektu. Práce splňuje cíle stanovené v zadání a mohu ji doporučit k obhajobě. Navrhuji hodnocení B Akad. Soch. Zdeněk Zdařil

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 83153