KOTRBA, M. Průmysl 4.0 v kontextu s průmyslovými roboty ve strojírenství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Knoflíček, Radek

Student se zodpovědně zhostil nelehkého úkolu, kterým je pokus aplikovat principy P4.0 na robotiku v podmínkách technické vysoké školy. Svým zůsobem je to průlomová práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Vetiška, Jan

Předložená závěrečná práce se zabývá aktuálně hodně diskutovaným a širokým tématem Průmyslu 4.0 ve spojení s průmyslovou robotikou. Zadání je rozděleno do tří dílčích cílů, přičemž první cíl práce je řešen v kapitole 3., kde se student snaží předložit čtenáři ucelený přehled průmyslových robotů a manipulátorů. Zde se autor snaží vyjmenovat všechny dostupné kinematické struktury a stavební komponenty a dopouští se mnoho zavádějících tvrzení např. kap. 3.6 „Přesnost robotu závisí na přesnosti jeho motorů.“, nebo v kap. 3.8 „Mezi jeho silné stránky patří vysoká míra umělé inteligence,...“ apod. Řešení druhého cíle je popsáno v kapitole 2. s názvem Průmysl 4.0. Zde se student snaží popsat Průmysl 4.0 na základě modelu RAMI a jeho dílčích komponent. Bohužel vzniklá směsice popisu různých technologií není, dle mého názoru, vhodným řešením. Celkově jsou tyto kapitoly nepřehledné a netvoří žádný ucelený základ pro splnění posledního cíle práce. Ten má být patrně zpracován v kapitole 4., kde je možné najít náznaky o aplikaci idejí Průmyslu 4.0 na robotické pracoviště ÚVSSR. Celá kapitola je směsice odstavců a nejednotných tvrzení, ze které si čtenář jen těžko udělá představu o ideové myšlence o celkovém přístupu, nebo o výsledném řešení aplikací prvků, idejí a konceptů Průmyslu 4.0 na dané pracoviště. Celkový návrh zde postrádám, a tudíž tento cíl práce nepovažuji za splněný. Velké výhrady mám k autorově práci s literaturou a zdroji. Ne všechny zdroje jsou součástí práce a není tedy jasné, proč jsou vůbec v práci přítomny. Úprava práce by také zasloužila větší pozornost. Celkově práce působí chaoticky, nejednotně a nesvědčí o studentově přílišné pečlivosti. Na autorovu obranu lze říci, že téma Průmyslu 4.0 je na bakalářskou práci příliš široké a tedy nutně musí být vzhledem k rozsahu bakalářské práce neúplné. Celkově práci hodnotím dostatečně / E pod podmínkou, že student předveden ucelený návrh dotyčného robotického pracoviště.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 109234