BORTEL, M. Multimediální provoz v mobilních sítích a zajištění QoS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Havelka, Dušan

Student se zadaným tématem zabýval svědomitě. Vytvořil simulační scénáře pro OPNET MODELER, ve kterých se student snažil zjistit závislost změny PDP kontextu na zatížení sítě. Samotný program OPETN je složitý nastroj a podrobnější, detailnější závislosti vyžadují další zkoumaní čas. Student možnost konzultací nevyužíval pravidelně, ale před koncem semestru se práci zabýval intenzivně, což bylo vidět i ze studentova využívaní konzultací. Pří popisů výsledků odsimulovaných závislostí jsem postrádal studentovo vyjádření k simulaci ( např. při aktivaci nové služby s takovým parametrem došlo při PDP aktivaci k takové změně).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 46/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce B 16/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Novotný, Vít

Student se ve své práci zabýval problematikou podpory přenosu multimediálních dat v současných mobilních sítích. Jsou zde probrány parametry ovlivňující kvalitu služeb, způsoby kódování informace a přístup mobilních sítí UMTS k podpoře požadavků služeb na QoS. Dále je simulováno několik scénářů pro posouzení vlivu přítomnosti či nepřítomnosti podpory QoS a vlivu různých typů handoveru v prostředí sítí UMTS. Výstupy jsou však omezeny na zobrazení výkonových úrovní (jejichž hodnoty jsou sporné - není uvedena vztažná jednotka) či zpoždění aktivace služeb, avšak další kvalitativní parametry již většinou prezentovány nejsou. K zpracování práce mám další připomínky: - kap. 2 má v nadpise výraz "vlastnosti dat citlivých na zpoždění", ale hned úvodní část se zabývá problematikou zabezpečení různě důležitých dat v přenášené zprávě, - co znamená výraz "... některé frekvenční komponenty signálu mají vyšší prioritu než ostatní ..."? - neuspořádaný popis kodeků hlasu a obrazu, - zbytečné popisování všech vrstev referenčního modelu ISO/OSI, - Tab.1 všechny třídy QoS jsou označeny jako real-time třídy, což není pravda, - na str. 32 student tvrdí, že buňka se dělí na 3 sektory, avšak platí, že co sektor, to samostatná buňka, - v textu jsou uváděna jména modelů pro Opnet Modeler, avšak na přiloženém CD modely chybí, - zbytečně podrobný popis nastavení jednotlivých parametrů, u každého okna. Totéž by se dalo úsporněji vyjádřit souvislým textem popisujícím, jaké služby jsou v modelu aktivovány a za jakých podmínek Kvalitu formálního zpracování snižuje řada překlepů a gramatických chyb i nízká kvalita obrázků (např. obr.1), které byly nejspíše zkopírovány z jiných zdrojů, avšak bez jejich uvedení. Závěrečné hodnocení: Student vypracoval bakalářskou práci na standardní úrovni. Zadání bylo z větší části splněno. Doporučuji tedy práci k obhajobě a k výše uvedeným skutečnostem navrhuji práci klasifikovat v kategorii: B - 81

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce B 41/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 14107