PRÍTEL, P. Detekce pohybujících se objektů v obraze [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Petyovský, Petr

Zadání bakalářské práce patřilo mezi obtížnější a to převážně z hlediska časové náročnosti. Student v rámci řešení zadání práce nastudoval rozsáhlé znalosti z oblasti zpracování obrazu a návrhu uspořádání scény pro detekci pohybujících se vozidel v běžných dopravních situacích. Získané znalosti využil při tvorbě testovacích videosekvencí a realizaci softwaru pro automatickou detekci vozidel v pohybu. Práci věnoval velké množství času. V průběhu řešení práce byl patrný jeho zájem o řešení daného problému. Pracoval iniciativně, samostatně a své průběžné výsledky prezentoval na pravidelných konzultacích v průběhu celého studia. Veškeré body zadání byly splněny. Na základě nastudovaných znalostí student vhodně navrhl uspořádání kamery ve scéně tak, aby respektovalo skutečné umístění dopravních kamer v reálných aplikacích. V další části práce student využil algoritmy a metody knihovny OpenCV pro realizaci zpracování obrazu vedoucí k úspěšné detekci pohybujících se vozidel ve scéně. K vhodné prezentaci výsledků využívá komponent prostředí Qt. Veškeré studentem implementované programy byly realizovány v jazyce C++ v prostředí OS Linux. V závěrečné kapitole je věnován prostor ke zhodnocení dosažených výsledků a uzavření problematiky. Student věnoval řešení práce dostatek času a to i přes to, že to práce byla řešena pouze v časovém rozsahu jediného semestru. Dosažené výsledky i formální zpracování práce jednoznačně svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Předložené práci navrhuji hodnocení: výborně - B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Richter, Miloslav

Náročnost práce po stránce odborné a časové je střední. Z přiložené práce plyne, že zadání bylo splněno. Z přiložených snímků vyplývá, že student se věnoval problému důkladně, pro zvolený typ vstupních dat použil několik lokalit. Pro vlastní řešení zvolil knihovnu OpenCV, ze které přejal vhodné funkce pro řešení úlohy. Po sestavení aplikace provedl testy algoritmů. Tato část práce dokazuje, že student se v problému orientuje a že je schopen ho vyřešit. Zvolená koncepce je správná, v práci jsou postupně uvedeny jednotlivé kroky řešení včetně rozboru různých situací, které při řešení nastaly. V práci se vyskytují drobné chyby a nepřesnosti. Ve vzorci 3.5 se dvakrát vyskytuje znak sumy, pokaždé v jiném významu (v textu se potom střídá se znakem sigma). U rovnic na straně 27 jsou chyby a nejsou dostatečně definovány všechny pojmy (Vysvětlete co znamená text "body v okne W, které je gassova funkce", chyba v 3.9, 3.15 ...). Kapitola 4.3 je příliš stručná, není z ní jasné, které věty se vztahují k jednomu a které k více objektům, či zda se pracuje s časovou posloupností. Vysvětlete jak z obrázku 4.7 vyplývá závěr z něj učiněný, popsaný na konci této kapitoly? Přiložená aplikace není v práci popsána. Popis vlastních algoritmů v textu je příliš stručný, často dochází k výskytu pojmů u kterých není jasné co přesně znamenají, některé pojmy mění během práce název což znesnadňuje orientaci v textu (student používá například střídavě zkratky MOG a GMM (což je totéž)). Zajímavé by bylo uvést v práci výsledky - například výsledný tvar MOG, velikosti detekovaných objektů ... Přiložená práce svědčí o bakalářskách schopnostech studenta a navrhuji hodnocení dobře / C / 78

Navrhovaná známka
C
Body
78

eVSKP id 73418