PONECHAL, M. Návrh, analýza a implementace pokladního systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Fujcik, Lukáš

Posudek je založen na vyjádření externího konzultanta pana Mgr. Petera Halma viz příloha. S obsahem posudku plně souhlasím. Student svoji práci pravidelně konzultoval a postupoval v řešení i v průběhu krize způsobené koronavirem.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Bohrn, Marek

Předložená práce se zabývá vývojem pokladního systému a systému řízení vstupů lidí pomocí turniketů. V úvodu práce byla provedena analýza funkcí pokladních systémů používaných v brněnské ZOO a STAREZ-SPORT aréně. Na základě této analýzy byly specifikovány požadavky na navrhovaný systém. Analýza těchto systémů a popis výsledků mohly být provedeny pečlivěji. Například blokové schéma na obr. 1.1 nemá žádné popisky a není jasné, co představují prvky na pravé straně obrázku. Výsledky analýzy přechází nelogicky z blokové úrovně do extrémních detailů. Např. v jedné větě se píše o bloku čtečky karet připojené k serveru, v následné o napěťových úrovních logiky LED driveru a zdroje a v další o bloku zabraňujícím násilnému přechodu přes turniket. Návrh komunikačního rozhraní API je velmi efektivní s využitím jednoduchých příkazů, přičemž pokrývá velké množství potřebných funkcí. Softwarová implementace je precizní a velice dobře zpracovaná i popsaná. Napájecí zdroj navržený v kapitole 2.7 nemůže fungovat způsobem, který autor uvádí. Úprava katalogového zapojení nezohledňuje vzorce předepsané výrobcem obvodu. Volba součástek je nevhodná, neboť z hlediska výkonu jsou již při vstupním napětí 12V vysoce překročeny limity těchto součástek. Postrádám návrh hardware pro posílení a ochranu vstupů/výstupů použitého počítače Raspberry Pi. Po formální stránce je práce zpracována velice nedbale. Obsahuje značné množství pravopisných chyb, např. absence předložky v nadpisu kapitoly 1 nebo průběžně uváděné spojení “systémov používaných v Brnenskej zoo”. Dále práce obsahuje nejednotnou a nevhodnou terminologii, např. souběžné užívání výrazů “čiarový kód”-”barkód”, spojení “prúdová kapacita”, zvláštní skloňování z angličtiny převzatých výrazů jako jsou “chipkarty” či “digitov” a mnoho dalších. Seznam literatury není zpracován dle doporučených pravidel. Některé odkazy, např. [25] a [26], odkazující se na internetové encyklopedie nejsou pro závěrečné práce vhodné. Student má přístup k potřebným normám IEEE, na které se může odkazovat jako na původní zdroj informací. Práce jako celek působí dojmem, že autor se zaměřil především na realizaci software a ostatní části zanedbal. Vzhledem k velice dobře zpracované softwarové části i navzdory výše uvedeným nedostatkům hodnotím práci stupněm C, s počtem bodů 73.

Navrhovaná známka
C
Body
73

Otázky

eVSKP id 127420