STEHLÍK, O. MĚSTSKÝ DŮM NA NÁBŘEŽÍ V PŘEROVĚ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Jura, Pavel

Bakalářský projekt je výsledkem soustavné a cílevědomé práce autora, celkově vysokou úroveň dokladuje i výjimečné grafické provedení a formální zpracování. Otázky a náměty k obhajobě: Doložte způsob osvětlení kancelářských pracovišť orientovaných do vnitřního halového prostoru stavby.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování cílevědomý přístup s vysokým pracovním nasazením
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Machovský, Tomáš

Návrh přináší mnoho zajímavých podnětů a posouvá hranice řešeného zadání. Autor se dotýká aktuálních témat - veřejný prostor, stavění - a přináší k jim jasně formulovaný názor a vyzývá k diskuzi a polemice. Autor navrhl současný a moderní dům, který by si Přerov jistě zasloužil.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Dům má ambici vytvořit silné lokální centrum, být velkoměstský. Stabilizuje pravobřežní frontu s odkazem na sousední sokolovnu, a řeku Bečvu. Řešení přináší věřejné, poloveřejné, polosoukromé a soukromé prostory a jejich jasnou definici. Návrh nijak dramaticky nereaguje na panorama města na levém břehu a dům se stává silným partnerem lokální defragmentované urbanistické struktury. Koncept domu hovoří o prolomení, které je vzniklo "tlakem" veřejného prostoru, nicméně ve výsledném návrhu je tomuto prostoru přidělena funkce polosoukromá - tady se mi zdá mírný rozpor mezi konceptem a výsledkem - terasa slouží "pouze" pro čtyři byty.
Architektonické řešení A Horizontalita a hmotové řešení navazuje na motiv nedaleké sokolovny a také na řeku Bečvu, zejména variabilita fasády a "vlnění" panelů. Nicméně zde celá návaznost na tradici končí. Charakter domu je ve výsledku nelokální, internacionální, zaměnitelný s domy v Holandsku, Japonsku, Španelsku atd.
Provozní řešení A Čitelné a jasné provozní schéma. Jednotlivé funkce jsou rozmístěny po patrech. Jako negativní fakt vnímám, že vertikální komunikace jsou společně pro byty a kanceláře. K zamyšlení je návrh velkoprostorové kanceláře a její ekonomické využití. Prostorová variabilita, tedy možnost rozdělení na více menších provozních celků, by jistě poskytla lepší možnost pronájmu. Nabízí se využití prostorů pro menší podnikatele, dílny a workshopy, nebo jen pro místní spolkové aktivity, školy, nadace apod. Provoz autovýtahu a fenomén couvání do výtahu - za předpokladu, že chci pokaždé vyjet čelem z garáže, nevyhnu se couvání do výtahu. předpokládám, že si je autor tohoto problému vědom. Je to ústupek, který je v přízemí vyvážen citlivým řešením vzájemného vztahu vjezdu do garáží, vstupu do domu a veřejným prostorem.
Technicko konstrukční řešení A Technicko-konstrukční řešení odpovídá vyspělému standardu. Řešení detailů je velmi precizní a předpokládá standard realizace, který není v našich - česko-moravsko-slezských - podmínkách zcela odvyklý. Tento fakt by mohl stavbu prodražit a ve svém důsledku i vizuálně uškodit. Ve vyšší fázi projektu, by asi bylo nutno řešit umístění VZT pro kanceláře, obchodní plochy a parking, což by mohlo mít za důsledek přehodocení konceptu zelené střechy. Otázkou je také řešení vnitřních instalací v kancelářích a jejich rozvody.
Formální úroveň A Jedná se o profesionální a velmi kvalitní práci. Presentace a grafické pojednání je přehledné a jasné.
Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 31622