TRPĚLKOVÁ, L. LABORARTORY BRNO [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Jura, Pavel

V úvodu projektu studentka zvažovala několik možných konceptů zástavby, vzhledem k měřítku parcely však obtížně realizovatelných. S ohledem na následné časové možnosti zpracování projektu autorka navrhla konvenční, avšak zdařilé řešení s nárožním objemem galerie a podélným objemem ostatních provozů. Celkově velmi dobře graficky zpracovaný projekt však zásadně oslabuje formální řešení fasád a proporce obou objemů zástavby. Kompozice okenních otvorů a zejména osazení těsně pod chybějící římsou stavby je poněkud bezradné, zcela rezignuje na výraznou kulturní funkci stavby. Objem galerie, postavený do pozice solitéru a dominanty nároží, je převážen výrazně vyšší zadní hmotou, která zároveň ne zcela respektuje výšku uliční fronty. Výborné grafické až fotorealistické provedení vizualizací je toho bohužel dokladem. Celkově aktivní a samostatný přístup, stejně jako grafické provedení práce svědčí o schopnostech autorky, které zřejmě převyšují podobu tohoto konkrétního projektu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B samostatný přístup, avšak s rozpačitým hledáním konceptu v úvodu práce
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Šupler, Libor

Práce prověřuje schopnost autorky řešit dispoziční a funkční vazby byť s menšími problémy. Autorka zvolila jasný urbanistický koncept, který je ovšem nedotažený architektonickým ztvárněním jednotlivých fasád.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Racionální urbanistický koncept větší hmotou uzavírá stávající nárožní proluku dvou ulic M. Horákové a Koliště. Tato hmota ovšem nedrží stávající uliční čáry, ale naopak ustupuje a vytváří tak prostor pro menší hmotu čtvercového půdorysu, která se stává dominantou a akcentem nároží. Mezi těmito hmotami vzniká zajímavý veřejný prostor pro shromažďování návštěvníků mezi dnes tak rušnými ulicemi.
Architektonické řešení C Na základě autorčiných analýz (v projektu nejsou analýzy uvedeny) se hmota spojující stávající zástavbu nekoncepčně zvedá nad ostatní výšky říms a naopak nárožní hmota, která by měla být akcentem, se snižuje. Zvolený kamenný obklad je důstojný a adekvátní instituci galerie a rovněž spárořez a valéry jednotlivých kamenných desek vytváří příjemné měřítko velkých ploch fasád. To se ovšem nedá říci o okenních otvorech, které působí nahodile, nepatřičně a mimo měřítko celé fasády a okolí.
Provozní řešení B Dispoziční a provozní řešení je zdařilé a odpovídá funkční náplni objektu. Nedostatečný se zdá jeden auto-výtah pro obousměrný provoz s příjezdem jedním pruhem z rušné ulice Koliště
Technicko konstrukční řešení C Zvolené konstrukční řešení je vhodné a odpovídá dispozičnímu a funkčnímu řešení. Diskutabilní se jeví až 16 metrů rozpon v objektu galerie. Veškeré okenní pásy jsou fixní, bez možnosti otevření, bez jediného sloupku čí podpory a to i v délkách okenního otvoru až 12 metrů.
Formální úroveň A Celková grafická podoba projektu je na dobré úrovni. Pohled na travé fasády by mohl být lépe, podrobněji zpracován.
Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 66096