ZEMAN, P. Návrh upínacího přípravku pro měření tření a opotřebení v recipročním modulu tribometru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Dočkal, Kryštof

Práce popisuje konstrukční návrh upínacího přípravku pro reciproční modul tribometru. V práci byly opraveny hlavní nedostatky, vytknuté komisí při obhajobě 20.07.2020. Jedná se především o nenaplnění všech dílčích cílů zadání práce, smontovatelnost navrženého přípravku a chyby ve výkresech. Oproti předchozí iteraci, byla práce rozšířena pouze o nezbytné části zaručující splnění dílčích cílů. Některé prvky nejsou v textu dostatečně okomentované. Text práce obsahuje hovorové výrazy a občas nesmyslně poskládané věty. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím známkou D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Šperka, Petr

Bakalářská práce se zabývá konstrukcí přípravku umožňující náklon ve dvou osách pro ustavení vzorku při testování metodou pin-on-plate na zařízení Bruker UMT Tribolab, které má řešit geometrické nedokonalosti testovaných vzorků. Rovnoběžné nastavení povrchu vzorku přitom přímo ovlivňuje změnu normálové síly během jednoho cyklu vratného pohybu. V práci jsou rozebrány možné způsoby analogických řešení a některé komponenty pro řešení daného problému. Přehled není zakončen kritickým zhodnocením. Specifikace parametrů a požadavků na konstrukci není komentována a také nejsou obsaženy některé důležité parametry, jako například citlivost nastavení náklonu. Koncepční řešení obsahuje dva způsoby uložení stolu s alespoň dvěma stupni volnosti, samotný způsob nastavení náklonu není v koncepční fázi řešen. Konstrukční řešení obsahuje popis výsledného řešení, které kombinuje prvky obou konceptů. Výsledná konstrukce řeší uložení s dvěma stupni volnosti pomocí kulového kloubu, nastavení pozice pomocí čtveřice křížově umístěných šroubů, uchycení vzorku uvnitř nádobky pro mazivo podobně jako je tomu u původního držáku svěrným způsobem a vyhřívání elektrickými odporovými patronami řízenými externím regulátorem. Výsledná konstrukce obsahuje tvarově složité a těžce vyrobitelné prvky. V práci je vypočtena nezbytná osová síla předepnutí šroubů pro přenos momentových účinků normálového zatížení přes třecí spoj na kulovém kloubu. S momentovým účinkem třecí síly se však nepočítá. Mimo zajištění pomocí kulového kloubu je v práci uvedeno, že vyšší tuhosti lze dosáhnout pomocí čtveřice nastavovacích šroubů. Výkresová dokumentace obsahuje kompletní dokumentaci navrženého přípravku a je na průměrné úrovni. Přesto obsahuje několik částí, které by mohly být upraveny, jako např. nevhodné tolerance pro topné patrony, někdy nadbytečné tolerance nefunkčních rozměrů, chybějící tolerance poloh závitů a dalších prvků. Díl samotné testovací nádoby a díly pro upínání vzorku by mohly být z korozivzdorného materiálu. Celkově je práce na průměrné úrovni a doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 129759