BYSTŘICKÝ, Z. Morfogeneze a viskoelastické vlastnosti dimethakrylátových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Jančář, Josef

Při vypracování posudku dizertační práce Ing. Zdeňka Bystřického jsem vycházel z předložené dizertace práce a ze znalosti práce doktoranda v posledních 7 letech, kdy působil v ÚCHM a posléze v ADM, a.s. Zvolené téma je vzhledem na neustálý rozvoj aplikací polymerních výplňových materiálů velmi aktuální. Po formální stránce je práce rozdělena do 6 kapitol, seznamu literatury, seznamu symbolů a přílohy. Toto členění je vhodné a přehledné a práce z tohoto pohledu působí velmi organizovaně. Relativně podrobný Úvod poskytuje čtenáři relevantní informaci o kinetice tvorby dimetakrylátových sítí a efektech, které do těchto systémů vnáší přítomnost ko-monomerů, zejména vzhledem k molekulární mobilitě a modelech pro její popis. Literární rešerše je rozdělena do 2 částí. Literatura byla zpracována přehledně, použité citace jsou dostatečně současné, bohužel autor neprovedl kritické zhodnocení některých zajímavých literárních výsledků, což by mohlo být vhodně využito v diskuzi. Cíle práce jsou definovány dostatečně přesně a jasně. V části zabývající se experimentálními postupy je velmi precizně a podrobně popsáno jak experimentárium, tak metody měření. Kapitola 5 je rozdělena do 3 částí a shrnuje dosažené experimentální výsledky a jejich diskuzi. Jsou prezentovány výsledky pro homopolymerní sítě s tuhými nebo flexibilními segmenty, kopolymerní systémy i vliv iniciačních podmínek, které zahrnují široké spektrum použitých experimentálních technik i teoretických výpočtů polymeračních a kopolymeračních rychlostí. Výsledky ve formě OM i TEM fotografií i výsledky z dalších experimentálních technik jsou prezentovány relativně systematicky a přehledně. Vlastní obsah této části práce je výborný a má kvalitu dostatečnou pro publikaci i v renomovaných časopisech. Výsledky jsou diskutovány stručně a s použitím existujících teorií, které jsou pro interpretaci výsledků nezbytné. Celkově je možno práci hodnotit jako dobře koncipovanou a výborně provedenou. Přes některé drobné nedostatky, které lze připsat na vrub nezkušenosti a snaze autora dosáhnout úplný popis pozorovaných jevů, lze v práci najít velké množství nových poznatků mnohdy zcela zásadního charakteru Ing. Bystřický je velmi schopným výzkumným pracovníkem, je samostatný a velmi dobře pracuje jak v oblasti experimentální tak v oblasti teoretické a simulační. Po celou dobu jeho studia byl velmi aktivní a kromě práce na své dizertaci se podílel ještě na velkém množství dalších projektů. Práci tedy doporučuji přijat podle zákona 111/1998 Sb. jako podklad pro obhajobu v doktorském studijním oboru makromolekulární chemie a po jejím úspěšném absolvování doporučuji udělit Ing. Zdeňku Bystřickému vědeckou hodnost Ph.D. (doktor filozofie) v oboru makromolekulární chemie.

Navrhovaná známka

Posudek oponenta

Lehocký, Marián

Dizertační práce Ing. Zdeňka Bystřického se zabývá studiem morfogeneze dimethakrylátových sítí. V práci byly využity zjednodušené systémy založené na monomerech, které bývají typicky využívány jako složky matric pryskyřičných kompozitních materiálů využívaných v oblasti záchovné stomatologie. Kinetika a mechanismy formování polymerních sítí byly studovány především s ohledem na strukturu jednotlivých monomerů, jejich vzájemný molární poměr a koncentraci iniciačního systému využitého pro radikálovou polymeraci. Dále byla studována kinetika termické degradace, která je s morfologií vytvrzených sítí přímo spjata. Kinetika polymerace byla studována pomocí diferenční kompenzační foto-kalorimetrie (DPC) a infračervené spektroskopie (FTIR). Proces termické degradace byl analyzován pomocí termo-gravimetrické analýzy (TGA). Viskoelastické parametry byly charakterizovány pomocí dynamicko-mechanické analýzy (DMA). Práce sama je koncipována obvyklým způsobem, kdy po stručném úvodu následuje literární rešerše, na kterou navazují cíle práce. Tyto jsou dále následovány experimentální částí a výsledky a diskusí, na které navazuje závěr. Dále jsou přehledně uvedeny literární zdroje, seznam obrázků, tabulek a zkratek. Práce je napsána v běžném rozsahu (104 stran) a obsahuje 44 obrázků, 14 tabulek a 131 zdrojů původní literatury. Text práce je napsán s poměrně vysokou odborností, poukazující na aktuální problémy a limity v daném vědním oboru. Pro nezaujatého čtenáře působí zdařile a velmi kvalitně, taktéž se dobře čte (text je „tekutý, hutný a někam směřuje“). Toto jasné a srozumitelné zpracování práce dokazuje schopnosti autora a adekvátní orientaci ve studovaném oboru. Po formální stránce k práci nemám žádných výrazných připomínek. Snad jen styl zápisu chemických vzorců by měl být v práci unifikován. Kupř. styl vzorečků na obr. 2. a 3. se výrazně liší od stylu na obr. 4. a taktéž následovně ve zbytku práce. Na závěr konstatuji, že předložená dizertační práce má dle mého názoru úroveň, která převyšuje běžný průměr. Drobná pochybení nijak nesnižují celkovou kvalitu a úroveň práce. Autor vzhledem ke kvalitě předložené práce splňuje veškerá požadovaná kritéria a osvědčil, že je dostatečně vyzrálou osobností. Zejména tyto důvody mě vedou nepochybně k závěru, že: DOPORUČUJI aby po úspěšné obhajobě dizertační práce byl Ing. Zdeňkovi Bystřickému přiznán titul Ph.D. Ve Zlíně 4. 12. 2019 doc. Ing. Marián Lehocký, Ph.D. Centrum polymerních systémů Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Navrhovaná známka

Bradna, Pavel

Navrhovaná známka

eVSKP id 125237