HORVÁTH, M. Zařízení pro monitorování teploty a vlhkosti s bezdrátovým přenosem dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

Účelem diplomové práce byl návrh a realizace elektronického systému pro monitorování teploty a vlhkosti ve skupině včelích úlů s tím, že této jednotka umožňuje i vyhřívání jednotlivých úlů v případě extrémní zimy. Tato jednotka má být vybavena bezdrátovou komunikací k centrální jednotce, která zajišťuje sběr dat, vizualizaci těchto dat a případně zasílání upozornění přes GSM uživateli. Student pracoval samostatně, navrhnul a zrealizoval jak jednotku umístěnou u úlů, tak i centrální jednotku s komunikací přes GSM modem. Obě jednotky student vybavil programovým vybavením a vše otestoval. Z tohoto plyne, že student splnil všechny body zadání diplomové práce. Student postupoval samostatně, využíval konzultací a diplomovou práci zpracoval na dobré úrovni. Mohu konstatovat, že student prokázal své inženýrské schopnosti a práci proto doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Baštán, Ondřej

Cílem předložené práce byl návrh a realizace decentralizovaného monitorovacího systému pro koncentraci dat a řízení teploty ve včelích úlech. Student měl nejprve provést literární rešerši s cílem analyzovat současně dostupná řešení a požadavky na navrhovaný systém. Na základě těchto požadavků měl student navrhnout koncepci monitorovacího systému umožňujícího vzdálené odesílání dat prostřednictvím GSM komunikace ve formě SMS zpráv. Student měl následně navrhnout elektroniku pro monitor veličin a vzdálenou zobrazovací jednotku, která s monitorem komunikuje v ISM pásmu. V poslední řadě bylo cílem práce systém realizovat, vytvořit pro něj programové vybavení a zhodnotit dosažené výsledky. Zadání bylo spíše praktické a bylo komplexně zaměřeno na návrh a realizaci embedded systému. Po formální a obsahové stránce splňuje práce až na absenci seznamu zkratek všechny požadavky kladené v tomto směru na diplomovou práci. V první části student nejprve provádí rešerši na téma včelích úlů, dostupných zařízení pro jejich monitoring a významných veličin, které lze v úlu měřit. V této části věnuje zbytečně velký prostor nepodstatným informacím o včelách. Informace týkající se průzkumu trhu a významných veličin jsou stručné a dostatečné. Následně se práce zabývá návrhem konceptu zařízení a obvodového řešení. V této části jsou popsány jednotlivé části systému, chybí zde však popis systému jako celku. Z popisu nejsou patrné jak konkrétní požadavky na systém, tak důvod, proč student zvolil konkrétní koncepci systému. Nelze tedy zhodnotit, zda je zvolená koncepce vhodná. V dalších částech student popisuje návrh hardware zobrazovací části a části pro sběr dat. Autor zde volí především prvky a moduly z ekosystému Arduino. Pro přenos dat mezi čidly teploty/vlhkosti a mikrokontrolérem je použito komunikační rozhraní SPI. Vzhledem k tomu že jsou čidla rozmístěna v několika úlech, což odpovídá délkám propojovacích kabelů v řádech jednotek metrů, jeví se mi použití rozhraní SPI jako nevhodné. V kapitole 4 autor popisuje návrh desek plošných spojů. Z obsahu kapitoly a výsledného vzhledu DPS je patrné, že autor návrhu plošných spojů nevěnoval mnoho času. Následující kapitola se zabývá postupem při oživování HW. Zde autor uvádí popis několika chyb a jejich řešení, se kterými se při oživování HW setkal. V závěrečné části se autor zabývá návrhem řídicího SW pro jednotlivé části systému a jeho testováním. V této kapitole se vyskytuje mnoho zbytečných teoretických informací, jako jsou popis SPI nebo UART rozhraní. Firmware samotný je tvořen pomocí Arduino frameworku. Jeho funkce je přehledně popsána pomocí vývojových diagramů. Student v práci splnil všechny body zadání. Vzhledem k výše uvedeným nedostatkům práci doporučuji k obhajobě s hodnocením 72b C.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 126860