KRATOCHVÍL, M. Technologie přípravy aprotických gelových polymerních elektrolytů na bázi PMMA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedlaříková, Marie

Bc. Martin Kratochvíl zpracoval diplomovou práci na téma příprava aprotických gelových polymerních elektrolytů na bázi PMMA. Ve své práci se zabýval různými způsoby přípravy gelových elektrolytů s různými způsoby iniciciace polymerace. Diplomant pracoval samostatně a iniciativně. Předložil práci, která je graficky dobře zpracována, je přehledná a systematicky uspořádaná. Provedl velké množství cenných experimentů. V práci jsou malé nedostatky formálního rázu - např. používání neobvyklých termínů ( tepelné formování ), a některých nepřesností, např. str.41 -( poslední odstavec) jedná se o výpočet měrné elektrické vodivosti a ne jen vodivost. To však nesnižuje úroven a výsledky práce, doporučuji jii přijmout k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Využití literatury B 8/10
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 17/20
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Krejza, Ondřej

Překládaná diplomová prace se zabývá přípravou a měřením elektrické vodivosti gelových elektrolytů, s obsahem lithných a sodných iontů, připravených různou technologií přípravy. Gelové polymerní elektrolyty hrají v současné době zásadní roli při konstrukci elektrochemických prvků, a tudíž je jim věnována značná pozornost. Předkládaná práce je rozdělena do dvou hlavních kapitol. Teoretická část je logicky a přehledně strukturována a nabízí velmi podrobný přehled diskutované problematiky. Drobnou výhradou k této části může být přílišné zobecnění -nevyváženost (patrné zejména v kapitole 1 a 2), ačkoliv bych spíše očekával důraz na kapitolu č. 3, pojednávající o polymerních elektrolytech. Zároveň bych rád poukázal na poměrně řídké citace impaktovaných cizojazyčných publikací, tento jev je ovšem patrný u většiny hodnocených diplomových prací. Jako stěžejní a velice vydařenou vidím experimentální část práce. Ta je velmi přehledně a logicky členěna dle řešených úkolů. Podrobný popis přípravy včetně chemického složení jednotlivých vzorků je možné použít jako srozumitelný návod během navazujícího výzkumu. Při výzkumu kapalných elektrolytů byla potvrzena teorie poklesu měrné vodivosti při dosažení určité koncentrace Li nebo Na iontů v roztoku elektrolytu. Zejména přínosné je srovnání rozdílně iniciovaných GPE na bázi MMA, EMA a EOEMA monomerů. Při dané koncentraci byla potvrzena nejvyšší dosažená měrná vodivost u tepelně iniciovaných GPE na bázi MMA/SA. Jako perspektivní se jeví GPE na bázi PEOEMA, zejména z důvodu lépe definovaného chemického složení. Dále byl potvrzen významný vliv rozpouštědla v systému GPE a vliv síťovacího činidla polymerního hosta na měrnou vodivost. Naměřené a vypočtené hodnoty jsou srozumitelně vyjádřeny v grafických závislostech. K experimentální části práce nemám žádné faktické připomínky. Student bezezbytku splnil požadavky zadání práce, doporučuji její přijetí k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Formální zpracování práce A 9/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
97

Otázky

eVSKP id 10020