KAŠPÁREK, J. Konstrukce frézovacího přípravku pro CNC obráběcí stroj [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Svoboda, Petr

Student měl za úkol navrhnout konstrukci frézovacího přípravku pro CNC obráběcí stroj s ohledem na minimální náklady a prostoje stroje při sériové výrobě v automobilovém průmyslu. Bakalářská práce (BP) je jasně formulována a návaznosti kapitol jsou zvoleny dle požadavků zadání. Student analyzoval problém a provedl bibliografickou a patentovou rešerši existujících řešení upínání pro sériovou výrobu. V práci student upřesnil cíl, kde předpokládá výrobu 500 tis. kusů ročně ze slitiny EN AW 5083. Poznatky z rešeršní části jsou použity při koncepčním řešení, kde jsou představeny dva koncepty s ohledem na dorazové plochy a možné kolize obráběcího nástroje. Vybraný koncept je rozpracován do podoby výkresové dokumentace a podpořen výpočtem, ze kterého vychází efektivní rozvržení upínacích jednotek v rámci obráběcího centra s ohledem na stanovený cíl práce. Všechny stanovené cíle a výstupy BP tak byly splněny. Předložená práce je koncepčně na dobré úrovni a splňuje požadavky kladené na BP. Výkresová dokumentace obsahuje několik drobných grafických chyb a jsou opomenuty výrobně důležité kóty, např. funkční šířka upínací základny. Tyto nedostatky však nesnižují celkový dobrý dojem z BP. Práci proto doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnotit s výše uvedeným celkovým hodnocením "B".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Dočkal, Kryštof

Práce popisuje návrh upínacího přípravku pro sériovou výrobu. Na základě rešerše autor odůvodňuje výběr polotovaru a jeho upnutí ve stroji. Rešeršní část je propojena s analýzou problému a cíli práce, což je u bakalářských prací často opomíjeno. Pro zvolený polotovar a typ upnutí autor představil dva koncepty řešení přípravku, které jsou si vzájemně velmi podobné. Zde by bylo vhodné doplnit další, odlišnou variantu řešení. V následující části práce je vybráno a detailně rozpracováno konstrukční řešení, které zohledňuje požadavky výroby definované v cílech práce. Celkově poráce působí logicky a komplexně. Jednotlivé části jsou mezi sebou provázány. Autor se v textu odkazuje na předchozí kapitoly spolu se sztručným vysvětlením, což výrazně zlepšuje přehlednost a celistvost textu. Po formální stránce je zpráva naprosto dostačující. Vzhledem k výše uvedenému doporučuji práci k obhajobě s výslednou známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124342