PROCHÁZKA, J. Využití optického vlákna jako senzoru pro měření teploty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Filka, Miloslav

Diplomant k práci přistupoval zodpovědně z hlediska teoretických poznatků, o čemž svědčí zejména kapitola 3. Své znalosti následně použil při vlastním návrhu senzoru teploty. Výsledky diplomové práce mohou sloužit jako studijní materiál pro studenty magisterského i bakalářského studia. Skutečná realizace senzoru teploty a ověření teoretických předpokladů je skutečným přínosem v této oblasti. Výsledkem je prakticky užitný vzor – funkční vzorek. Nad rámec zadání student vypracoval matlabovskou aplikaci, která celý proces vývoje okamžitého polarizačního stavu na poincarého kouli simuluje a výsledky naměřené polarimetrem tak výrazně zpřehledňuje. Jeho přístup k zadanému úkolu i vystupování hodnotím velmi kladně.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Škorpil, Vladislav

Diplomant Bc. Jakub Procházka zpracoval diplomovou práci na téma „Využití optického vlákna jako senzoru pro měření teploty“. Požadavky zadání byly splněny a v této souvislosti nelze mít žádné připomínky. Teoretická část práce je velmi rozsáhlá, obsahuje množství rovnic, jejichž správnost je obtížné ověřit, ale žádnou chybu jsem neobjevil. Tuto část lze považovat za velmi kvalitní rešerši. Odkazy na použitou literaturu jsou využívány, předpokládal bych však jejich důslednější uplatnění. Žádná z uváděných skutečností není pravděpodobně výsledkem výzkumu diplomanta, což je pochopitelné a v pořádku, často se však nepozná, odkud diplomat informaci převzal. Uvedenou skutečnost nelze považovat za významný nedostatek, protože v zásadě odkazy na použitou literaturu uváděny jsou. Hlavním přínosem diplomanta je přiměřeně rozsáhlá praktická část práce. Zde odvedl autor velký kus práce a návrhy vlastního měření, jejich realizace a rozbor výsledků jsou na výborné úrovni. Autor by však neměl používat množné číslo, jako např. na str. 50: V další části jsme měřili …, protože pak vzniká otázka, co měřil nebo realizoval diplomat osobně a co zajistil nějaký neuvedený kolektiv. V Závěru dokonce použit pojem „náš senzor“, jinak je kapitola Závěr správně dimenzovaná a vhodně shrnuje výsledky práce. Odborná úroveň práce je výborné úrovni, v teoretické části je hojně používán matematický aparát, který je pak v praktické části ověřován v praxi. Výsledky práce jsou prokazatelné a správně diskutované. Rozsáhlé přílohy ukazují množství zajímavých výsledků. Formální zpracování práce je uspokojivé, i když nanejvýš průměrné. Autor neobvykle používá tučné písmo při očíslování rovnic, navíc číslo rovnice nemá být ukončeno tečkou. Vyskytují se překlepy a nepřesnosti, jako např. na str. 21 dole použito neznámé slovo „kdypak“. Obrázky uváděné v práci nejsou příliš kvalitní, i když přijatelné. Práce splňuje zadání, odpovídá požadavkům kladeným na diplomovou práci a doporučuji ji k obhajobě. Návrh hodnocení: výborně/91 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 93753