SUROVEC, V. Optimalizace modelu odrušovacího filtru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Dřínovský, Jiří

Téma diplomové práce, která se má zabývat obvodovým modelem odrušovacích filtrů v širším kmitočtovém pásmu není vůbec jednoduché. Komplikuje jej zejména fakt, že model má být optimalizován jenom z naměřených dat v 50-ti ohmových systémech. Student pak správně vychází ze základního obvodového zapojení, které postupně v průběhu prací patřičně rozšiřoval, čímž jednak ověřil jím navržené algoritmy optimalice, ale také zvyšoval výpočetní náročnost celého řešení. Rád bych vyzdvihl zejména inteligentní rozdělení naměření dat na analyzované úseky, pomocí gradientu. A pak také snahu o vylepšení kriteriální funkce, která by zvýhodnila velké odchylky před sumou mnoha malých. V závěru práce již bohužel bylo nad časové možnosti diplomanta provedení optimalizace velmi nadějného zapojení odrušovacího filtru (obr. 39). I přes zmíněné výhrady musím konstatovat, že student odvedl mnoho práce a prokázal svůj inženýrský přístup k zadanému problému.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 43/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Soldán, Josef

Vytvoření modelu odrušovacího filtru, který by byl nezávislý na měřicím systému a jeho přípojných impedancí je problematika poměrně velmi komplikovaná. Z diplomové práce je vidět, že student vyzkoušel značné množství různých přístupů k zadané problematice. I přes tuto snahu se studentovi nepodařilo nalézt zcela uspokojující řešení daného problému, i přesto že vyzkoušel nepřeberné množství různých přístupů k dané věci. Tento fakt však v žádném případě nesnižuje kvalitu studentem odvedené práce. Na práci samotné jsou dále cenná i vlastní hodnocení jednotlivých přístupů, které student vyzkoušel, což svědčí o dobrém technickém a inženýrském myšlení studenta. V samotném závěru jsou zkoušeny velmi nadějně vypadající obvodová zapojení. Nicméně výpočetní náročnost optimalizace takovéhoto zapojení je zatím stále moc vysoká. Jak student sám uvádí, bude nezbytné některé optimalizační procedury modifikovat, aby výsledný kód programu mohl být zpracováván rychleji a efektivněji.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 44/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 39372