VANĚK, M. Připrava a charakterizace keramických aktivních materiálů pro sodno-iontové akumulátory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Čech, Ondřej

Student Bc. Martin Vaněk ovevzdal svou diplomovou práci, která se zabývá studiem, přípravou a zejména strukturní a elektrochemickou charakterizací titanátových materiálů aplikovatelných jako aktivní elektrodové materiály pro záporné elektrody sodno-iontových akumulátorů. Sodno-iontové akumulátory, jako předpokládaná substituce současných li-ion akumulátorů, jsou dnes velmi diskutovaným tématem. V této oblasti probíhá v současné době velmi intenzivní výzkum a z tohoto hlediska je studentem vybrané téma velmi aktuální. Předložená diplomová práce je napsána v anglickém jazyce, úroveň jazyka je dobrá a nijak jí nesnižují ani výjimečně se vyskytující drobné překlepy. Grafická stránka práce je velmi dobrá, práce byla zjevně vyhotovena v některém z tiskařských programů. Práce je logicky a systematicky členěna, vychází z popisu principu fungování a konstrukce lithno-iontových článků, jejichž dobře prozkoumané principy jsou základem výzkumu v oblasti sodno-iontových akumulátorů. Literární rešerše oblasti titanátových keramik pro záporné elektrody Na-ion článků jsou společně s úvodem do strukturních a elektrochemických metod charakterizace provedeny velmi podrobně. Převzaté prameny jsou dobře citovány, seznam použité literatury obsahuje 32 položek, 30 v angličtině a 2 v češtině. Rozsah práce je 97 stran bez příloh, což je nad běžným standardem takového druhu práce. Teoretická část zabírá 34 stran, praktická část má 50 stran. Z věcného hlediska se dle mého pohledu jedná o práci na velmi dobré úrovni, náročnost provedené experimentální práce je poměrně vysoká a výsledky jsou v dostatečné kvalitě a kvantitě. V praktické části se student zabývá dvěma typy titanátových keramik: monoklinickým TiO2(B) a sodnými vícefázovými titanáty. U všech vzorků jsou k dispozici snímky, a elektrochemická měření pomocí cyklické voltametrie a galvanostatického cyklování. U hydrotermální syntézy sodných keramik student asistoval, vzorky TiO2(B) mu byly předloženy. Na rozdíl od časté praxe se student podílel na všech metodách charakterizace (SEM snímky osobně fotil, podílel se na hydrotermální syntéze sodných titanátů, fázové poměry tri a hexa titanátu sodného stanovil vyhodnocením XRD spektra metodou RIR z poměru ploch příslušných peaků, provedl všechny elektrochemické experimenty). Student pracoval samostatně a zároveň konzultoval vždy, když to bylo potřeba. Komunikace s diplomantem byla v celém průběhu řešení bezproblémová. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A 98b.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Libich, Jiří

Předložená diplomová práce student Bc. Martina Vaňka, zadaná Ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, řeší problematiku sodno-iontových aprotických systémů jakožto alternativu ke komerčně zavedeným lithium-iontovým článkům. Teoretická část práce obsahuje popis operačního principu lithium-iontového akumulátoru dále jsou v teoretické části práce stručně uvedeny kladné (katodové) materiály. Detailně jsou popsány (anodové) záporné elektrodové materiály spolu s výčtem jejich charakteristických parametrů, relevantních z pohledu konceptu elektrochemického článku. Praktická část práce se věnuje přípravě Na2Ti6O13 hydrotermální metodou. V práci jsou postupně popsány jednotlivé kroky syntézy následované strukturní a elektrochemickou analýzou jednotlivých vzorků Práce je stylisticky velmi zdaří, jednotlivé její části na sebe pěkně navazují. K formálnímu zpracování práce bych měl malou připomínku k notaci číselných hodnot např. Tabulka 2.1 na straně 23. kde by se v rámci jednotlivých parametrů měl uvádět stejný počet desetinných míst. Vzhledem k tomu že je práce psána v anglickém jazyce, doporučoval bych anglo-americký formát zápisu čísel s desetinou tečkou namísto použité čárky. Celá práce je velmi pěknou ukázkou zvládnuté syntézy a analýzy elektrodového materiálu, výsledky v ní uveřejněné mohou posloužit jako velmi dobrý základ pro další práci s NaTiO materiálem. Diplomovou práci hodnotím jako velmi zdařilou s hodnocením 92 bodů (známka A)

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 94641