NEVŘELA, T. Pohon regulačního trojfázového autotransformátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Knobloch, Jan

Při řešení zadaných úkolů bylo nutné, aby si student osvojil práci v návrhovém prostředí pro elektronické obvody Altium, programování v jazyce C, simulace v prostředí Simulink a konstrukční 3D software. K řešení přistupoval aktivně, využíval konzultací a bral si z nich poučení. Vytvořil funkční pohon regulačního autotransformátoru zahrnující analogové a digitální elektronické obvody, mikroprocesor a mechanické součásti. Studentova schopnost pojmout všechny tyto oblasti stojí za zvláštní uznání.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Červinka, Dalibor

Bakalářská práce se zabývá inovací běžného třífázového regulačního transformátoru tak, aby sloužil jako automaticky regulovaný zdroj symetrického třífázového napětí. Úvodní kapitola možná až příliš ze široka vysvětluje význam elektrického pohonu, aby byla vzápětí nečekaně následována již konkrétním popisem výchozího autotransformátoru. Další kapitola pojednávající o elektrických pohonech a dále typech motorů je opět velmi obecná a směřuje k vytvoření modelu konkrétního použitého motoru. Z něj pak vychází již konkrétní návrh regulačních struktur. Další části jsou již čistě realizačního charakteru a je v nich detailně popsáno celé vytvořené zařízení. V závěru jsou prezentovány některé naměřené průběhy veličin, dokumentující správnou funkci systému. Práci by prospělo, kdyby byla mírně změněna její struktura, aby nutná úvodní část obsahovala obecně známé věci a aby konkrétní konstrukční okolnosti byly popisovány až potom. Takto je čtenář nucen stále myšlenkově přeskakovat od poměrně zdlouhavě popisovaných obecných skutečností, ke konkrétním realizačním detailům, které by ho třeba zajímaly více. Je to však patrně pouze věc vkusu každého autora a čtenáře. Nedůvěryhodně působí skutečnost, že se na mnoha stranách diskutuje a simuluje kaskádní struktura, aby v závěru autor stroze prohlásil, že nic z toho nefunguje a že byla nakonec použita struktura naprosto jiná, odladěná de facto experimentálně. I když jsou některé formulace přinejmenším netradiční, tak má práce velmi dobré slohové zpracování. Ze všech použitých formulací je zřejmé, že se student ve všech řešených problémech solidně orientuje. Grafické a obecně formální zpracování je na vysoké úrovni, z čehož je patrné, že zpracování bakalářské práce byla věnována náležitá pozornost. Body zadání byly splněny, bakalářská práce má prostě celkově slušnou úroveň a rozhodně splňuje požadavky pro obhajobu u SZZ.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 91279