REDEK, L. Analýza parametrů ovlivňujících vlastnosti akumulátorů ve vesmírných aplikacích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Kazda, Tomáš

Náplní práce studenta Lukáše Redka bylo studium chování vybraného typu lithno-iontového akumulátoru za nízkých teplot a detekce degradačních procesů (ke kterým může při nízkých teplotách docházet) pomocí elektrochemických metod. Student se během zpracování práce chopil tématu a přípravy měření poměrně iniciativně. Rozsah zpracované práce odpovídá plně požadavkům na bakalářskou práci, stejně tak rozsah použité literatury, kterou si student povětšinou dohledával sám. Během semestru pravidelně komunikoval postup měření s vedoucím a pracoval poměrně samostatně. Student realizoval celou řadu měření, jejichž výsledkem je velké množství zpracovaných dat. Interpretace dat však mohla být o něco preciznější a jednotlivé výsledky mohly být provázany a více rozvedeny. Přes tyto připomínky práci pana Redka doporučuji k obhajobě a hodnotím ji 82 body, tedy známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Čech, Ondřej

Bakalářská práce studenta Lukáše Redka “Analýza parametrů ovlivňujících vlastnosti akumulátorů ve vesmírných aplikacích“ se zabývá zejména vlivem teploty a velikosti potenciálového okna na kapacitu článků NMC fy. Samsung v průběhu cyklování. V teoretické části je popsána historie elektrochemického článku, ale tématu práce – vlivu teploty a potenciálového okna na životnost baterie, je věnován omezený rozsah cca. 2 stran. Student se v této části sice zabývá mechanismy degradace Li-Ion baterií, ocenil bych ale uvézt širší kontext k tématu práce – teplota a potenciálové okno. Praktická část se zabývá studiem změny vlastností článků při cyklování za pokojové teploty, -5°C a -10°C. Také je zde studován vliv změny potenciálového okna 3-4V vs. 3-4.1V. Naměřené výsledky jsou prezentovány důsledně a přehledně, jen některé grafy by bylo pro lepší přehlednost dobré sloučit do jednoho. Někdy není patrný rozdíl před a po cyklování, když jsou nabíjecí/vybíjecí charakteristiky uváděny v grafech zvlášť. Práce po stránce rozsahu dobrá, data jsou interpretována dobře. Diskuze výsledků prezentuje zajímavý závěr, že zvýšení potenciálového okna ze 4V na 4,1V způsobuje markantní zrychlení degradace článku. Hlavní slabinu práce vidím v jazykové formě, práce působí dojmem, že několik částí vzniklo přímo z google tranlátoru, formulace nejsou v českém jazyce výstižné (životní cyklus vs. životnost baterie, resistence vs. resistivita apod.) Někdy jsou špatně použité technické termíny (galvanoskopické?). Některé důležité zkratky popisující měření nejsou vysvětleny a chybí v seznamu zkratek. Práce obsahuje řadu gramatických chyb, čárka před “že” chybí opakovaně. Přes uvedené nedostatky konstatuji, že cíle práce byly naplněny, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím B 80b.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 142752