TKÁČ, J. Měření membránového napětí pomocí napěťově citlivých barviv ve fluorescenční mikroskopii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Čmiel, Vratislav

Student představil rešerši měření membránového napětí pomocí rychlých napěťově citlivých barviv, ve které se blíže zaměřil na metodu měření pomocí rychlého napěťově citlivého barviva di-4-anepps. K tomuto účelu využil velký počet literatury. Rešerše je obsáhlá, má logickou stavbu. V praktické části vytvořil velkou řadu experimentů, které průběžně vyhodnocoval. Cíleně obměňoval parametry tak, aby dosáhl lepších výsledků. Vyhodnocení sestávalo z obrazové analýzy mikroskopických fluorescenčních snímků, student k tomuto účelu vytvořil vlastní programové vybavení. Pro porovnání výsledků byla realizována také další metoda, která měla ověřit správnost řešení. Student výsledky jasně prezentuje a odůvodňuje. Přestože nebylo dosaženo dostatečných výsledků, aby mohlo dojít k porovnání s experimentem realizovaným v literatuře pod číslem [51], chybí mi v práci právě rozsáhlejší popis možností dosažení výsledků z této literatury, kde byl realizován obdobný experiment, a mohl tak být s možnostmi obeznámen i do úzké problematiky nezasvěcený čtenář. Student se v práci dopustil jen menších nepřesností. Zadání považuji za splněné i přestože nebylo dosaženo přesných výsledků. V úvahu je potřeba brát velkou náročnost experimentů a celé problematiky. Student během celé doby projevoval zvýšenou míru aktivity, účastnil se konzultací i frekventovaných experimentů. Problematiku dokázal řešit naprosto samostatně. Práci hodnotím jako velmi dobrou.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Janoušek, Oto

Předkládaná práce shrnuje možnosti měření membránového napětí buněk pomocí sofistikovaných postupů využívající napěťově citlivá barviva. Změny membránového napětí jsou zobrazovány metodami fluorescenční mikroskopie. Náročné téma je i přes svou komplexnost srozumitelně představeno v teoretické části práce. Zvlášť si cením schopnosti studenta vystihnout podstatu používaných metod. Obsahy kapitol na sebe logicky navazují, a jsou východiskem pro korektní formulaci hypotéz. Korektní interpretace poznatků z teoretické části práce vypovídá o studentově porozumění dané problematice. Praktická část práce je zatížena výsledky, které neprokázaly navržené hypotézy. I negativní výsledky jsou však v práci korektně interpretovány a v práci jsou navrženy a ověřeny přístupy, umožňující alternativní optický záznam membránového napětí. Kvalitu práce snižuje absence výsledků modelového řešení membránového napětí, požadované zadáním v bodě 5. Modelové řešení je sice v práci nastíněno v kapitole 5.1., ale jeho výstup považuji za nedostatečný. Formální zpracování práce je výborné, volba obrázků navíc znova potvrzuje vynikající studentovu orientaci v zpracovávaném tématu. S přihlédnutím na vysokou kvalitu teoretické části a rozsah citované literatury hodnotím práci i přes absenci jednoho z bodů zadání 86 body.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 65512