TESAŘ, J. Metody přenosu grafenu vedoucí k vysoké kvalitě grafenových polem řízených tranzistorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Procházka, Pavel

Student se v rámci bakalářské práce aktivně podílel při výrobě grafenových vrstev metodou chemické depozice z plynné fáze a následném přenosu grafenu na nevodivé substráty. V teoretické části práce jsou velmi podrobně rozepsány různé metody výroby dvojdimenzionálních struktur. Praktická část je zaměřena na přenos grafenu metodou elektrolytické delaminace a srovnání elektrických vlastností těchto vrstev s vrstvami, které byly přeneseny chemickým leptáním měděného substrátu. Využitím nové metody přenosu se podařilo zvýšit pohyblivost grafenových vrstev přibližně čtyřikrát. Velmi pozitivně hodnotím snaživý přístup studenta během tvorby bakalářské práce, jeho samostatnost i pečlivost.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kormoš, Lukáš

Bakalárska práca Jana Tesařa sa primárne venovala novému spôsobu prenosu grafénu pomocou elektrolytickej delaminácie (ELD). V rámci práce bola ukázaná výhoda ELD prenosu na štvornásobnom zvýšení mobility nosičov náboja grafenu oproti postupu pomocou chemického leptania. Teoretická časť práce je prevažne venovaná rozsiahlej rešerše uhlíku a novodobých 2D materiálov. S ohľadom na tému práce tu ale chýba detailnejší popis vlastností grafénu, hlavne postupy merania kvality grafenu, faktorov ktoré ju ovplyvňujú alebo napríklad možností jeho čistenia. Ďalej sú popísané dve metódy prenosu CVD grafenu, ktoré sú v tejto práci použité. Vzhľadom na obecné zadanie bakalárskej práce by v tejto časti bolo vhodné uviesť aj iné metódy prenosu. Najväčším nedostatkom v tejto časti je neuvedenie žiadnych predošlých prací zameraných na ELD. Autor necituje ani články uvedené v zadaní a nepozorný čitateľ by tak mohol nabrať mylný dojem že táto metóda bola vynájdená autorom práce. Experimentálna časť práce jasne a stručne popisuje postup a dosiahnuté výsledky. Elektrické merania dokazujú značné zlepšenie kvality grafenu pri použití ELD prenosu. Dosiahnuté výsledky by bolo vhodné podporiť ďalšími metódami ako je AFM prípadne Ramanova spektroskopia. Za veľký prínos tejto práce považujem zavedenia metodiky na nový prenos grafénu, ktorá môže výrazne zlepšiť kvalitu vyrábaných génových zariadení v rámci vedeckej skupiny.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 109682