KAPAR, J. Testování možností enkapsulace vybraných druhů makromolekul a bakterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Cílem práce byla optimalizace postupů enkapsulace velkých molekul a mikroorganismů a testování stability enkapsulovaných preparátů. Práce je řešena ve spolupráci s průmyslovým partnerem v rámci projektu VaVpI "Centrum materiálového výzkumu na FCH VUT v Brně". Student přistupoval k řešení diplomové práce iniciativně a se zájmem o studovanou problematiku. V rámci náročné experimentální části zvládl řadu nových metod a postupů - optimalizoval metody stanovení aktivit enkapsulovaných enzymů, optimalizoval a testoval techniky přípravy liposomů a polysacharidových částic včetně dosud netestovaných směsí. Dále zvládl kultivační techniky laktobacilů a optimalizoval novou metodu stanovení viability buněk pomocí průtokové cytometrie. Charakterizace částic, jejich stabilita a rychlost uvolňování obsahu byla hodnocena pomocí dynamického rozptylu světla a analytické centrifugace. Dlouhodobá stabilita připravených částic byla testována v modelovém fyziologickém prostředí a v modelových potravinách. Celkově student prokázal schopnost řešení složitých experimentálních problémů a nových postupů, zájem o řešenou problematiku, schopnost hodnocení výsledků a interpretace dat. Projevoval rovněž potřebnou laboratorní zručnost a flexibilitu. Zavedené postupy a výsledky získané v průběhu řešení diplomové práce představují velmi cennou experimentální základnu pro navazující práce. Výsledky budou prezentovány jako součást několika sdělení na mezinárodních konferencích. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím celkovou aktivitu diplomanta stupněm výborně (A) a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Obruča, Stanislav

Diplomová práce Bc. Jiřího Kapara se zabývá využitím různých systémů pro enkapsulaci enzymů a probiotických bakterií. V teoretické části se diplomat zaměřil na popis nejčastěji využívaných enkapsulačních systémů a jejich složek s ohledem k jejich praktickému použití. Celkově diplomat čerpal ze 67 převážně zahraničních literárních zdrojů, které správně a úplně cituje. Po formální stránce je teoretické části možné vytknout snad jen anglicky popsané tabulky, především tabulka číslo 1, která zabírá více něž jednu stránku textu mohla být přeložena do českého jazyka. Dalším drobným (avšak častým) nešvarem textu jsou stylistické chyby a nepřesnosti (např. polymerizace do gelu, emulgace na požadovanou velikost - str. 22) a nesprávně použitá terminologie (viz. str. 9: jaderný materiál, kapsle, skořápka atd.) pravděpodobně plynoucí z překladu anglických textů. Po obsahové stránce je teoretická část práce zajímavá a komplexní. Pro úspěšné zvládnutí experimentální části práce musel diplomant prakticky i interpretačně zvládnout řadu laboratorních technik, postupů a metod jako jsou např. UV-VIS spektrofotometrie, průtoková cytometrie, fluorescenční mikroskopie nebo charakterizace koloidních systémů pomocí DLS a analytické centrifugace. Při enkapsulaci enzymů bylo prakticky u všech enkapsulačních systémů dosaženo vysokých enkapsulačních účinností (až 90%), přičemž inkorporace enzymů do struktury částic vedla ke změně jejich velikosti i stability. Jistě by bylo zajímavé neposuzovat proces enkapsulace jen z pohledy enkapsulační účinnosti, ale také z pohledu množství aktivní látky (enzymu) „zachycené“ do částic (tzv. load). Výsledky jsou interpretovány v grafech a tabulkách a následně diskutovány v jednotlivých souvislostech. Některá data mohli být presentovány přehledněji, např. tabulky 2 a 3, porovnávající enkapsulační účinnost ve smyslu koncentrace enzymu a enzymové aktivity, mohly být sloučeny do jedné tabulky, podobně pak tabulky 14,15 a 16. Také poněkud postrádám statistické zhodnocení výsledků jednotlivých experimentů – např. uvedení směrodatných odchylek jednotlivých měření. Zajímavá je pasáž věnující se enkapsulaci viabilních probiotických bakterií, je možné předpokládat, že tento směr výzkumu má velkou perspektivu i praktické uplatnění a výsledky pilotních experimentů této diplomové práce mohou být pro další pokračování užitečné. Celkově působí diplomová práce dobrým dojmem, splňuje zadání a doporučuji ji tedy k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 65254