ŠŤASTNÁ, E. Elektrochemické metody přípravy kovokeramických oxidačně odolných vrstev [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Jan, Vít

Diplomová práce Evy Jindrové zabývající se přípravou kovokeramyckích nanostrukturovaných samoorganizovaných vrstev vznikala průběžně během dvou let magisterského studia. Jeden semestr tohoto studa strávila studentka na erasmu na TU Wien, kde svou práci také konzultovala. Provedené experimenty navazují na její bakalářskou práci, kde byla zvládnuta základí technika přípravy samoorganizovaného porézního oxidu hliníku. Do poréznho oxidu je po několika úpravách v předkládané práci deponována měď jako modelový materiál. V práci je dosaženo zajímavých výsledků včetně navržené aparatury pro přesnou kontrolu depozičních podmínek mědi. Výsledkem systematického snažení je několik alternativních postupů přípravy porézních oxidů se ztenčenu bariérovou vrstvou a také postup pro jejich plnění. Tento postup je schopen dodat velmi dobře vyplněné pŕy kovem, nicméně tento proces neí velmi stabilní. Jako celek považuji práci za velmi kvalitní. Studentka při její přípravě jednoznačně prokzala schopnost práce s anglickou literaturou i dobrý přístup k experimentální práci. Předkládanou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pouchlý, Václav

Cílem diplomové práce bylo vytvořit reprodukovatelný postup přípravy kovových nanodrátů použitím samoorganizované struktury porézního oxidu hlinitého jako matrice. Tohoto kroku se studentka zhostila velice svědomitě, což lze pozorovat již na teoretické části. Tato úvodní část obsahuje 28 stran kvalitní odborné rešerše na zvolené téma. Rešerše obsahuje přes 30 odkazů na odborné anglicky psané články, u nichž je více než polovina mladších 10ti let. Díky tomuto faktu je také zřejmá aktuálnost daného tématu. Na tuto kvalitní teoretickou část navazuje neméně kvalitní část odborná, kde studentka sama byla schopna připravit desítky různých samoorganizovaných struktur s větší či menší úspěšností. Optimální podmínky reprodukovatelné přípravy těchto nano struktur se díky experimentální náročnosti nepodařilo zprvu studentce odhalit. V tomto kroku velice pozitivně hodnotím její aktivní přístup a obzvláště použití metody designování experimentu (DOE), která k vyřešení problému přispěla. Díky výše zmíněným skutečnostem se podařilo provézt anodizaci hliníku i následnou reprodukovatelnou depozici mědi do pórů vzniklé samoorganizované struktury. Samotné práci lze vytknout pouze drobné stylistické a typografické chyby, uvedené výtky jsou však pouze malého významu, proto hodnotím práci A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 91842