MAGÁTH, M. Komunikační rozhraní pro testbed I4.0 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaczmarczyk, Václav

V rámci práce se student zabýval návrhem a vývojem softwarového vybavení pro komunikační interface testbedu inteligentní továrny. Vzhledem k tomu, že práce se zabývala vývojem technických prostředků řešících konkrétní problém v oboru Průmyslu 4.0, dá se říci, že jednak téma se řadí k velmi náročným, jednak není k dispozici mnoho podobných prací nebo konkrétních informací, kterých by se student mohl během vývoje držet. Mnoho dílčích technických řešení popisovaných v práci bylo výsledkem dlouhých hodin konzultací s vedoucím práce a rovněž dalšími členy projektu, dále pak ještě delšího vývoje, optimalizace a ladění. Po odborné stránce je téma zpracováno velmi kvalitně, a cíle práce byly beze zbytku splněny. Malou výhradu mám pouze ke kapitole 1.4, která mohla následovat klidně později v práci a obsahovat více konkrétnějších informací o implementaci. Takto působí poněkud stroze a do práce nezapadá. Po formální stránce je práce na perfektní úrovni. Student pracoval samostatně a využíval dle potřeby konzultací. Práci hodnotím známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Fiedler, Petr

Cílem práce byl návrh a tvorba komunikačního rozhraní pro distribuované řízení autonomních buněk, které jsou součástí školního testbedu „Průmysl 4.0“. Student se měl nejprve seznámit s testbedem a jeho funkcemi. Následně měl definovat požadavky na komunikační rozhraní, na základě těchto požadavků měl student navrhnout strukturu několika vybraných programových modulů zajišťujících komunikační rozhraní procesních buněk a také výrobku. Tyto moduly měl v práci implementovat, otestovat jejich funkce a zhodnotit dosažené výsledky. V první kapitole student velice kvalitně a výstižně popisuje samotný testbed a jeho dílčí části. V další části autor popisuje možnosti jednotlivých komunikačních protokolů a vybírá pro implementaci protokol OPC UA. Následně se práce zabývá návrhem vhodných informačních modelů pro procesní buňku a recepturu výrobku. Součástí teoretické části práce je i popis aplikačního rozhraní směrem na použitý hardware. V páté kapitole je podrobně popsána implementace programových modulů. Testování komunikačních rozhraní bylo provedeno v simulovaném prostředí. Zadání patřilo ke složitějším a bylo zaměřeno primárně na implementaci komunikačního softwaru. Po formální stránce je práce na vysoké úrovni. Práce je velmi obsáhlá, přičemž však neobsahuje prakticky žádné nadbytečné informace. V závěrečné části práce (kapitola 6.2), v rámci možností daných dostupným vybavením, autor otestoval a zhodnotil dosažené výsledky. V této kapitole autor popsal jednotlivé části testu, nicméně formulace kapitoly není explicitně jasné jak test jako celek dopadl. Že byl test úspěšný lze spíše jen tušit, vzhledem ke kvalitě práce je škoda, že se autor úspěšným otestováním nepochlubil. Oceňuji, že v závěru práce autor na základě získaných zkušeností doporučuje zlepšení komponent testbedu. Práce nejen splňuje požadavky kladené na diplomovou práci, ale kvalitou i kvantitou překračuje běžný průměr a svědčí tak o výborných znalostech a schopnostech autora. Z odborného hlediska je práce rovněž mimořádně kvalitní. Dosažené výsledky svědčí o nadprůměrných inženýrských schopnostech autora, práce je jako celek výborná a je významným přínosem pro naše pracoviště. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A, 99b.

Navrhovaná známka
A
Body
99

Otázky

eVSKP id 126918