VOTAVOVÁ, B. Analýza meteorologických dat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozman, Jiří

Úkolem studentky bylo seznámení se se strukturou meteorologických dat snímaných na meteorologické stanici. Pro zvolená 3 typická meteorologická data měla vypracovat analýzu s grafickým vyjádřením v denním, týdenní a měsíčním intervalu. Předložená práce po obsahové stránce splňuje rámcově požadované výstupy, je však zatížena řadou nepřesností a nevhodnými argumenty. Po formální stránce může být práci vytknut způsob vyjadřování v textu, který neodpovídá technické zprávě. Nelze rovněž akceptovat výhradní literární odkazy z internetu. Studentka se zadanémum tématu věnovala se střídavou aktivitou. Zadání práce bylo v zásadě splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 40/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) D 12/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury F 3/10
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Čížek, Martin

Úkolem studentky bylo seznámit se se strukturou dat snímaných meteorologickou stanicí na FAST VUT v Brně a zpracovat meteorologická data ze 3 vybraných intervalů měření. V úvodní části práce je stručně popsán význam a způsoby měření základních fyzikálních veličin používaných v meteorologii a klimatologii. Následně je popsána struktura textových souborů generovaných jednotlivými subsystémy meteorologické stanice. Praktická část práce je věnována výběru vhodného softwarového nástroje pro zpracování dat z meteorologické stanice. Ačkoliv konečný výběr programového balíku STATISTICA nelze považovat z hlediska cílů zadání práce za špatný, lze kapitolu věnující se výběru vhodného softwaru považovat za nejslabší část předloženého textu. Je psána spíše jako článek z populárního časopisu o výpočetní technice a ne jako technická zpráva. Zdůvodnění nevhodnosti programového prostředí MATLAB argumentem, že má anglické uživatelské rozhraní a nápovědu je naprosto irelevantní. Obrázky na půl stránky vyobrazující uživatelská rozhraní a běžná menu programů MS Excel, MATLAB a STATISTICA nelze hodnotit jako přínos pro čtenáře, ale spíš jako snahu o co největší výsledný počet stran. V závěrečné části práce je proveden statistický rozbor 3 vybraných období měření v roce 1998 a 2000. Na základě statistických analýz autorka vyslovuje hypotézy o periodicitě některých jevů v meteorologii a vyhodnocuje převažující směr větru na území města Brna. V analýze postrádám hlubší vysvětlení některých statistických parametrů zpracovávaných souborů dat, které jsou pouze uvedené v tabulkách ale už na ně není dále odkazováno. I přes zmíněné nedostatky lze zadání považovat za rámcově splněné. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 30692