TICHÁ, P. Hodnocení čtivosti textu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Janoušek, Oto

Bakalářská práce srozumitelně představuje možnosti hodnocení srozumitelnosti textu na základě analýzy elektrookulogramů. Struktura práce je přehledná a dobře koncipovaná, práce s odbornou literaturou prozrazují, že se studentka v problematice výborně orientuje. Praktická část práce je rozsáhlá a dokumentuje studentčinu mimořádnou aktivitu během vypracovávání práce. Výsledky jsou přehledně a srozumitelně prezentovány, a to i přesto, že vychází z rozsáhlého souboru dat. Velmi si cením interpretace výsledků statistických testů, které ústí v sadu doporučení pro tvorbu čtenářsky přívětivého textu. Studentka celou dobu pracovala samostatně a aktivně, na četných konzultacích přicházela s novými nápady, jimiž rozšířila práci nad rámec zadání. Grafická a stylistická úprava práce koreluje s kvalitním obsahem předkládané práce, kterou proto hodnotím 98 body.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Ronzhina, Marina

Práce je věnována hodnocení čtivosti textu za použitím analýzy EOG signálů. Teoretická část představuje rozsáhlou rešerši z oblasti copywritingu a snímání a analýzy EOG. Je dobře koncipována a logický strukturována. Praktická část se věnuje popisu snímání, zpracování a vyhodnocení dat 18 dobrovolníků. Největší výhrady mam k metodice provedených experimentů. Texty byly rozděleny podle vyskytujících se v nich typografických úprav. Většina skupin byla navíc navržená tak, aby obsahovala dva typy textů, a to text s minimálním množstvím speciálních úprav a text podrobený jedné úpravě. Aby se daly porovnat výsledky dosažené při sledování textů z jedné skupiny, studentka rozdělila skupinu 18 dobrovolníků do 3 dílčích, každá ze kterých dostala jen část z jednotlivých skupiny textů. Tím se zamezilo opakovanému předložení textu stejné osobě. Nicméně, z příloh vyplývá, že texty v rámci jednotlivých skupin se od sebe lišily nejenom způsobem typografické úpravy, ale taky svým obsahem. Navíc, i testy pro subjektivní hodnocení míry porozumění textu byly sestavený individuálně pro každý text. V práci se tudíž provádělo porovnání výsledků dosažených různými osobami po předložení jim textů s různým obsahem a testů s různými otázkami. Použití různě dlouhých textů v rámci jedné skupiny navíc zkomplikovalo proces porovnávání výsledků, kdy odečtené parametry nakonec musely byt vztažený k počtu znaků. Domnívám se, že výše popsaný postup mohl zanést značné zkreslení, což by mělo byt bráno v úvahu při interpretaci výsledků. Porozumění textu práce bylo hodně ztížené tím, že se o rozdělení všech měřených osob do dílčích skupin čtenář dozvěděl až v závěru práce. Popis postupu pro samotné zpracování a analýzu snímaných EOG záznamů je poněkud zmatený. Pro úspěšné fungování algoritmu je potřeba nastavit spoustu parametrů (prahové hodnoty, délky intervalů pro vyhledávání specifických částí křivky apod.) na fixní hodnotu. V práci ovšem postrádám detailnější vysvětlení hodnot, které byly pro tyto účely vybrány. Z naměřených dat byly odvozeny a statisticky zpracovány různé charakteristiky. Statistická analýza neprokázala významný vliv vybraných způsobů typografické úpravy na čitelnost textů. V teto části chybí interpretace výsledků subjektivního testu porozumění. Bylo by vhodné provést korelační nebo vícefaktorovou analýzu vypočtených charakteristik pro odhalení případných vztahů mezi nimi. V práci se občas vyskytují formální chyby, jakožto chybějící odkazy na obrázky, nevhodné umístění tabulek, opakující se obrázek (viz Obr. 14.7 a Obr. 14.9). Předložená práce je rozsáhlá a dosažené výsledky jsou zajímavé. Zadání bylo splněno v plném rozsahu. Vzhledem k výše uvedeným nedostatkům ji hodnotím stupněm B/85 b.

Navrhovaná známka
B
Body
85

eVSKP id 84394