KRÁL, R. Vysokootáčkový synchronní stroj s vnějším rotorem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Klíma, Petr

Student zpracoval diplomovou práci na téma Vysokootáčkový synchronní stroj s vnějším rotorem. Nejdříve uvedl problematiku návrhu zadaného stroje s vnějším rotorem a následně provedl samotný analytický návrh stroje. Dále cmechanické namáhání rotoru a elektromagnetické vlastnosti stroje pomocí simulací metodou konečných prvků. K doplnění provedl parametrické analýzy stroje a ukázal, jak se při nich mění jeho vlastnosti. Veškerý postup a dosažené výsledky vhodně komentoval a hodnotil. Student byl při řešení práce samostatný a iniciativní.Průběh řešení a dosažené výsledky často konzultoval s vedoucím práce. Bez předchozích zkušeností s návrhem elektrických strojů dokázal zadaný stroj vhodně navrhnout a rozšířil svoje znalosti jak v oblasti elektromagnetizmu, tak v oblasti mechaniky rotoru. Práci lze doporučit k obhajobě. Navržené hodnocení: 97 bodů, známka A.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Knebl, Ladislav

Předložená diplomová práce má 59 stran od zadání po konec seznamu literatury a je zaměřena na návrh vysokootáčkového synchronního stroje s vnějším rotorem a permanentními magnety. Práce je členěna do tří kapitol přičemž jako nejdelší by se dala považovat kapitola první pojednávající o teorii návrhu elektrických strojů z pohledu elektromagnetického ale také i mechanického. Na tuto kapitolu přirozeně navazuje analytický návrh stroje, který je poté ověřen v programu pracujícím s metodou konečných prvků. Autor v práci pojednává o návrhu stroje, kde vychází z odborné literatury. Lehce nevyužitý potenciál lze hned zpočátku nalézt v nepřítomnosti rešerše aplikací synchronních strojů s vnějším rotorem právě pro relativně velký počet citovaných publikací, kterých je v práci přítomno mnoho. Práce je dle oponenta zpracována pečlivě s minimem překlepů. V práci se může jako matoucí jevit různé označení stejných částí motoru například ekvivalentní délka jádra versus aktivní délka stroje nebo vysokorychlostní versus vysokootáčkový stroj. Nebo také referování o vnitřním průměru rotoru v případě jha rotoru, což může vést ke složitějšímu pochopení geometrických částí stroje. Sjednocení pojmů či vysvětlení nebo také obrázek by zajisté čitelnosti práce prospělo. Dále by čitelnosti práce taktéž pomohlo komentování výsledků až po jejich uvedení v textu, takto se autor odvolává na charakteristiku, která je vyobrazena až na další straně. Tato skutečnost, dle formátování textu, není dána šablonou ale členěním textu autora. V samotném návrhu chybí opodstatnění výběru některých parametrů stroje jako počet drážek či vnitřní průměr rotoru, které jsou zvoleny bez komentáře autora. S největší pravděpodobností model stroje naznal nějakých úprav při ověřování v programu ANSYS, poněvadž při analytickém návrhu bylo použito statorového zubu o šířce 4 mm, ale na obrázku 3.2 a v tabulce 3.2 jsou uvedeny hodnoty 3.5 mm. V případě mechanického návrhu byl stroj ověřen pro výšku jha 6 mm a také 3.5 mm s následujícím odůvodněním „Rotorové jho pro potřebu vedení magnetické indukce by vzhledem k téměř statickému magnetickému poli v rotoru mohlo být široké pouze 3.5 mm.“ Které by mělo být podloženo výpočtem či vhodněji odůvodněno. Kladně v práci hodnotím její kvalitní grafické zobrazení grafů a podrobně vytvořené parametrické analýzy. Z práce je jasně viditelné, že autor návrhu i zpracování věnoval dostatek práce, která se na její kvalitě odrazila. Práce má navzdory připomínkám vysokou kvalitu a doporučuji ji k obhajobě s bodovým ziskem 86b a tedy výslednou známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 133082