KOHÚT, J. Srovnání pulsujícího proudění newtonské a ne-newtonské kapaliny v komplexní geometrii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Jagoš, Jiří

Pan Kohůt pracoval na tématu své diplomové práce zodpovědně a průběžně po celou dobu od okamžiku zadání. Zvládl nastudovat mnoho zahraniční literatury a závěry z článků vhodně aplikovat nejenom na teoretické bázi, ale i z hlediska praktického, validací s experimentálním měřením. Odvozování např. Womersley rychlostního profilu pro pulsující proudění (pro vyřešení je nutná znalost tzv. Besselových funkcí, které nejsou součástí osnov na strojní fakultě) a srovnání s profily měřenými pomocí „particle image velocimetry“ (PIV) je tomu důkazem. V práci prokázal znalost nejenom analytických metod, ale i numerických, které jsou v dnešní době matematického modelování komplexních problémů na úrovni téměř digitálního dvojčete nezbytné. Pan Kohůt zvolil turbulentní model pro transientní proudění tzv. Menterův hybridní (k-/k-), jehož vhodnost demonstruje na srovnání rychlostních profilů s experimentálním měřením (z PIV). Shoda je velmi dobrá jak z kvalitativního, tak z kvantitativního hlediska. Také je zde porovnání s laminárním modelem, kde je shoda s experimentem také velmi dobrá, a navíc mnohem nižší výpočtová náročnost. Následná aplikace validované metodiky na komplexní model „patient-specific“ karotidy je velmi vhodné zakončení, které ovšem potřebuje další výzkum na větší kohortě pacientů, aby bylo možné závěry zobecnit a přikládat jim váhu. Nicméně toto neubírá na kvalitě práce. Práce je psána srozumitelně, s názornou grafickou prezentací a celkově ji hodnotím stupněm "Výborně".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Rudolf, Pavel

Student Jiří Kohút se ve své diplomové práci zabývá pulzačním prouděním v trubici s aplikací do oblasti biomechaniky, konkrétně proudění ve velkých cévách. Na úvod předkládá zdařilou rešerši uvádějící do problematiky krve jako nenewtonské kapaliny, pulzujícího toku, problematiky smykového napětí na stěnách. Rešerše je založena převážně na anglicky psané literatuře a kladně hodnotím její logické uspořádání a vybrání a prezentaci pouze důležitých informací. Praktická část diplomové práce je soustředěna na výpočtové modelování pulzujícího toku v trubce. Student vychází z experimentu realizovaného na TU Liberec a své výpočty porovnává s daty z PIV měření rychlostního profilu. Jsou prezentovány výsledky s laminárním modelem proudění i s modelem turbulence. V závěru práce pak student zkoumá vliv modelu nenewtonského chování kapaliny a proudění v modelu skutečné lidské karotidy. Celkový dojem z práce kazí jen nezanedbatelné množství překlepů a gramatických chyb (i/y, skloňování). Jiří Kohút předložil práci s poměrně velkým rozsahem, pečlivě zpracoval výsledky a přehledně je prezentoval. Student dokázal, že je schopen zpracovat výzkumný úkol na velmi dobré úrovni, diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124966