RABČAN, J. Analýza využití SMART materiálů jako aktivních prvků pro snímáni vibrací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadaš, Zdeněk

Předkládaná diplomová práce má za cíl analyzovat a využít kompozitní piezoelektrické prvky pro vibrodiagnostické účely. Cíly byly splněny, ale očekával jsem hlubší proniknutí studenta do problematiky a ověření i na reálné strojírenské aplikaci kromě laboratorního nosníku, kdy by výsledky byly přímo využitelné v praxi. Práce je na průměrné úrovni a mám výtky k rozsahu a použitým metodám zpracování problematiky. Především prezentace aplikace na MyRio je nejasná a zcela chybí dosažené výsledky. V textu práce není ani odkaz či uvedena příloha vytvořené aplikace. Z pohledu uspořádání práce některé kapitoly jsou velmi chaotické a není zcela jasné, co bylo cílem, např. kapitola 4. Práce má i formální nedostatky, např. umístění kapitoly 5.1, a stylistické prohřešky - hlavně obrázky jsou nejednotné a působí to rušivě. Interpretace výsledků je poměrně nejasná a to se týká i vyvozených závěrů. Z tohoto pohledu hodnotím práci známkou dostatečně E.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Věchet, Stanislav

Předložená práce je věnována řešení problematiky vibro-diagnostiky s využitím piezoelektrických SMART materiálů. Rešerše je věnována vibrodiagnostice obecně a praktická část je věnována experimentu na vetknutém nosníku s využitím akcelerometru a piezoelektrické struktury. Závěr práce je pak přehledem softwarových modulů naprogramovaných v prostředí NI LabVIEW. Rešeršní část je velmi strohá a obsahuje mnoho nepřesností a formálních nedostatků: např. chybějící popis použitých symbolů v rovnicích kapitoly 3, zcela chybějící popisy os u obrázků 1 a 2, kde obrázek 2 dokonce vypadá jako nakreslený od ruky, zavádějící formulace v popisu Fourierovy transformace (kapitola 3.5.1.) a pod. Praktická část je věnována přípravě experimentů a tvorbě aplikace na podporu měření. I tyto části práce jsou plny nepřesností a zavádějících formulací které snižují srozumitelnost práce a vyžadují od čtenáře aby byl tzv. „neustále ve střehu“. Např. není nikde uvedeno jaký piezoelektrický snímač byl použit a jaké má parametry, v práci je neustále referencován jen jako „piezo“; většina výstupů z FFT na obrázcích 9, 10, 13, 14,... je mylně uváděna jako amplitudo-frekvenční charakteristika; při určení vhodných míst na nalepení snímače na nosník (str. 22-23) je v textu zmatečné používání termínů maximální přetvoření a výchylka, takže není vždy zcela jasné kam a proč byly vybrané senzory umístěny; nevhodný je i formát odkazů kdy je uvedeno několik zdrojů na konci odstavce. Celkově práce působí dojmem, že student svou práci odvedl nicméně výstup práce je zmatečný a není vždy jasné proč a jak se dobral k uvedeným výsledkům. Hodnotím známkou D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 116875